Prečo je sex zdravý?

Téma: Sex
Dátum: October 19, 2023

Prečo je sex zdravý? | Urocentrum Poradňa
Zdroj: Image by pressfoto on Freepik

Sex je dôležitý a často prehliadaný aspekt kvality života. Možno povedať, že kvalita sexuálneho života je barometrom celkového zdravia jedinca.

Hoci je biologicky primárnym cieľom sexuálneho aktu rozmnožovanie sa, nie je to jeho jediná funkcia. Styk je aj o vzájomnosti, intimite s partnerom a potešení. Sexuálna aktivita ponúka viacero prekvapivých benefitov pre všetky aspekty nášho života: fyzické, emocionálne, psychologické, sociálne a dokonca aj intelektuálne.

AKO NÁM SEX PROSPIEVA?

 • 1

  Zvýšená frekvencia sexuálneho styku je spojená so zníženým rizikom smrteľných koronárnych príhod, rakoviny prostaty a rakoviny prsníka.

 • 2

  Viaceré štúdie preukázali vplyv orgazmu na rakovinu prostaty. Už 20 orgazmov mesačne môže znížiť pravdepodobnosť výskytu agresívnej formy rakoviny prostaty až o tretinu, v porovnaní s mužmi, ktorí majú menej orgazmov mesačne, resp. žiaden.

 • 3

  Podobne ako cvičenie, aj sex dokáže zmierniť stres, úzkosť a zvýšiť pocit šťastia a spokojnosti.

 • 4

  Orgazmus aspoň 3x v týždni dokáže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení až o 50%.

 • 5

  Sexuálny styk má vplyv aj na činnosť mozgu. Výskumy ukazujú, že sexuálne aktívni dospelí, vo veku nad 50 rokov majú lepšiu pamäť, než ich rovesníci s absenciou sexu.

 • 6

  Endorfíny vylučované počas sexuálneho styku pomáhajú vyplavovať z tela kortizol, teda hormón zodpovedný za ukladanie tukov. Najmä v brušnej oblasti. Kortizol je zodpovedný aj za zápalové procesy v tele, akné či horšie hojenie rán.

 • 7

  Počas orgazmu sa v tele taktiež uvoľňuje aj oxytocín a peptid zložený z aminokyselín. Tie majú podobný efekt ako lieky proti bolesti na prírodnej báze. Povedané nadnesene, napríklad taká bolesť hlavy už nemusí byť „výhovorkou" ako sa vyhnúť intímnostiam, ale práve dôvodom, prečo si ich „naordinovať".

 • 8

  Kombinácia hormónov (endorfín a oxytocín) vylučovaných pri sexuálnom styku, pôsobí upokojujúco, doslova ako prírodné sedatívum. Sex teda uvoľňuje organizmus a zlepšuje spánok.

 • 9

  Orgazmus je ako fitko pre panvové dno. Pravidelné posilňovanie svalov panvového dna má priaznivý vplyv na problémy s inkontinenciou. V momente orgazmu podlieha maternica kontrakciám (svalovým sťahom). Zapájajú sa svaly, ktoré kontrolujú aj močový mechúr. Teda dámy, ktoré si pravidelne doprajú orgazmus, majú vysokú pravdepodobnosť, že sa vyhnú problémom s inkontinenciou. A okrem iného budú ich orgazmy kvalitnejšie. Sexuálna aktivita žien po menopauze znižuje pravdepodobnosť výraznej vaginálnej atrofie (stenčenie vaginálnych stien).

 • 10

  Zaujímavosťou je, že ľudia s aktívnym sexuálnym životom majú tendenciu cvičiť častejšie ako tí, ktorí sú menej sexuálne aktívni. Platí to aj obrátene. A teda, že fyzická zdatnosť zlepšuje aj sexuálnu výkonnosť.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča na zníženie rizika kardiovaskulárnych príhod dosiahnuť metabolický ekvivalent spotreby energie v rozmedzí 600-1200 MET týždenne. Pre ilustráciu, sexuálny styk, kedy je partnerka v polohe hore, predstavuje metabolický ekvivalent spotreby energie hodnotu 2,5 MET/min. V prípade, že je hore partner, hodnota MET je 3,3/min. Uvedené znamená, že ak by sme chceli splniť odporúčania WHO, mali by sme praktizovať sexuálny styk v trvaní 10 minút aspoň 20x týždenne 😊

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že