TIP urológa: Aby muž tam „dole“ voňal

Téma: Sex
Dátum: August 21, 2023

TIP urológa: Aby muž tam „dole“ voňal | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava
Zdroj: freepik.com_4796851

"Voniaš mi" -- je jeden z najlepších komplimentov, aké kedy človek môže dostať. Naša vôňa o nás veľa prezrádza. Ako urológ, andrológ a sexuológ sa chcem povenovať práve vôni intímnych partií. Kozmetika pre pánov, určená na tento účel, sa postupne dostáva aj do našich kúpeľní. Niet sa čomu čudovať. Používanie kozmetiky na pánske intímne partie je len ďalšou úrovňou starostlivosti o seba.

Muži sa potia viac ako ženy

V porovnaní so ženami potia muži viac. Podľa istej japonskej štúdie, ak porovnáme ženy a mužov, ktorí majú približne rovnaké fyzické parametre, majú rovnakú úroveň kondície (tj vrcholoví športovci), a vystavíme ich do rovnako fyzicky náročným a rovnakým teplotným podmienkam, muži sa budú potiť viac ako ženy. Pritom nejde len o podpazušie, ale aj o slabiny. Tam vzniká živná pôda pre baktérie, čo môže viesť k zápachu, podráždeniu a infekcii.

Čo potenie a zápach ešte zhoršuje?

Zápach intímnych partií môže naznačovať mykotické a bakteriálne ochorenia kože. Ako urológ v prvom rade apelujem na dostatočnú hygienu predkožky. Taktiež aj nadváha, resp. obezita, potenie zhoršujú, pričom môže dochádzať až k zapareninám intímnych oblastí. V takých prípadoch odporúčam primerane schudnúť, čo najviac chodiť „na ostro a vetrať" (samozrejme, pokiaľ nám to podmienky dovoľujú). Pozor aj na spodnú bielizeň. Aj tu platí, že šetrenie sa nevypláca. Veď ide o zdravie. Vyberajte certifikované materiály, ktoré dobre a rýchlo odvádzajú vlhkosť a sú s antibakteriálnou úpravou.

Miešky si častokrát zohrievame sami

U všetkých samcov v prírode sú miešky mimo tela, aby sa tak dosiahla aspoň o niekoľko stupňov nižšia teplota. Tým sa vytvára prostredie pre lepšie dozrievanie spermií. Túto časť si však sami počas dňa "zohrievame". Máme spodnú bielizeň, na nej nohavice, dlho sedíme, niektorí pracujeme s notebookom položeným na lone, tým všetkým zvyšujeme teplotu v tejto oblasti a potíme sa. Použitie kozmetiky na intímne partie má v takýchto prípadoch svoje opodstatnenie.

Ako kozmetiku na intímne partie používať?

Tento typ kozmetiky používame po dôkladnej hygiene, teda po sprche, v ktorej pokožku zbavíme potu a nečistôt. Mali by sme sa vyhnúť použitiu tejto (a akejkoľvek) kozmetiky tesne po oholení intímnych partií. Pri holení dochádza k poškodeniu krytu kože a použitá kozmetika ju môže výrazne podráždiť. Kozmetiku aplikuje najskôr na dlane, aby bolo možné lepšie odhadnúť jej potrebné množstvo. Z dlaní sa jemne votrie na miešky a zvyšok sa otrie o stehná. Takto aplikovaná, pomáha mužom znížiť priľnavosť v oblasti miešku, čo by malo zaistiť aj lepší komfort počas dňa, či počas športovej aktivity.

Je z čoho vyberať

Na trhu je už pomerne slušný ponukový diapazón dezodorantov a púdrov. Výber je otázkou vkusu. Mnohým mužom nie je príjemné použitie dezodorantu a radšej si aplikujú púder priamo na spodnú bielizeň. Skutočne je to len o osobných preferenciách.

Pozor na zloženie

Pacienti sa ma často pýtajú na to, ktorú kozmetiku na intímnu hygienu si majú vybrať. Pred efektnou reklamou odporúčam zamerať sa na iný nákupný faktor. O to viac, že tento typ kozmetiky aplikujeme na najcitlivejšiu oblasť nášho tela. Rovnako, ako pri každom inom produkte, aj v tomto prípade je dôležité čítať zloženie. Odporúčam vyhnúť sa produktom obsahujúcim hliník, mastenec a parabén. Rovnako tak ani silne parfumované produkty nie sú vhodné. Vyberajte skôr výrobky vyrobené z organických a prírodných surovín. Prírodné zložky sú oveľa šetrnejšie k pokožke. Preto pred rozhodnutím, ktoré kúpiť, dvakrát skontrolujte tento štítok a pozrite sa na zložky použité pri výrobe.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že