Keď sa žene nechce a muž nemôže

Téma: Sex
Dátum: February 25, 2023

Keď sa žene nechce a muž nemôže | Urocentrum Poradňa

Všetko robíme rýchlo. V snahe ušetriť čas pre niečo príjemnejšie, rýchlo pracujeme, jazdíme, jeme, dokonca sa aj rýchlo milujeme. Ale na čo príjemnejšie ho potom šetríme? Navyše, táto naháňačka nás stojí veľa síl. Preto ak aj nejaký čas získame, chýba nám sila si ho užiť. Čo robiť, ak to v spálni začne vädnúť? Obrazne, aj doslova. V Čechách párom pomáhal Radim Uzel. Na Slovensku je to náš obľúbený urológ, andrológ a sexuológ, MUDr. Jozef Dubravický, MPH.

Žena je fenomenálna bytosť

Štatisticky vzaté, súložíme menej často a kratšie. Niet sa čomu čudovať, keď nám plnenie povinností odčerpáva stále viac energie. Cítime sa vyčerpaní. S takouto mentálnou výbavou len ťažko podáme výkon ako z Deväť a pol týždňa. Žena je však fenomenálna bytosť. Na rozdiel od muža sa aj napriek hlave strápenej starosťami dokáže k nežnostiam premôcť. Ale premáhať sa k sexu je samo o sebe na uváženie. Načo sa nútiť, keď sa to dá užiť.

Trápi nás psychická impotencia

S problémom, že sa dáme nechce a pán nemôže, prichádza do mojej ambulancie Urocentrum – Bratislava, s.r.o. čoraz viac párov, ale aj jednotlivcov. Kedysi sa to týkalo starších vekových skupín. Dnes sú to tridsiatnici. Takmer štvrtina prípadov poruchy erekcie je psychického rázu. Spomínané problémy, stres, úzkosť, to všetko sú spúšťače tzv. psychickej impotencie. Nie je to však „konečná zastávka“, najmä ak vyhľadáte odborníka schopného tento problém uchopiť komplexne. Sexuálne vzrušenie je komplexnou záležitosťou. Základom je ustriehnuť svoj životný štýl. Keď máte v dobrej kondícii telo, profituje z toho aj sexuálny apetít. Fyzickou aktivitou odbúrate stres a rozprúdite krv, čím sa prekrvia aj pohlavné orgány. To je dobrý základ.

Najdôležitejší pohlavný orgán máme spoločný

Existujú isté predstavy, vďaka ktorým nám srdce bije rýchlejšie. Predstavivosť stimuluje najdôležitejší pohlavný orgán, ktorý majú ženy aj muži spoločný. Je to mozog. Vedecky vzaté, šedá kôra vysiela nervové impulzy, ktoré schádzajú miechou a prekrvia tie správne partie. Fantázii sa dá intenzívne dopomôcť vizuálnou stimuláciou. Oblečenie je sexi a so sexom má mnoho spoločného. Milé dámy, keď vyzeráte príťažlivo, cítite sa tak, a napokon sa tak aj správate. Sex zrazu neodčerpáva energiu, ale nabíja nás.

Ak vychladne, naštartujete ho len ťažko

Venujme sa teraz chvíľku mužom. Nie vždy sa nám darí ako chceme. Ako lekár môžem potvrdiť, že väčšina mužov vníma svoje zlyhanie v intímnej sfére prehnane. Narušené sebavedomie zvyšuje stres. Čím viac stresu, tým horší výkon. A čím horší výkon, tým viac stresu. Skôr ako týchto „sklamaní“ bude priveľa, odporúčam vyhľadať odbornú pomoc. Inak hrozí, že sa partner začne nežnostiam vyhýbať. Radšej vám povie, že nechce, nie že nemôže. Ako urológ však musím upozorniť, že orgán, ktorý sa nepoužíva, chradne. Platí to o svaloch, o mozgu, o cievach, aj o penise. Ak ho necháme vychladnúť, bude sa štartovať ťažšie.

Vzťah je viac ako sex

Netreba panikáriť. Skôr či neskôr sa to stane každému z nás. Treba však vedieť rozlišovať a správne zareagovať. O erektilnej dysfunkcii hovoríme, keď sa mužovi viac ako tri mesiace nedarí dosiahnuť kvalitnú erekciu a udržať ju dostatočne dlhý čas na to, aby bol schopný dokončiť pohlavný styk. Dobrou správou je, že disponujeme účinnými metódami liečby, ktoré prispôsobujeme potrebám klienta. Na zvrátenie poruchy erekcie niekedy stačí len liečba základného stavu a režimové opatrenia. V ďalšej línii sú farmakologické metódy liečby, a to lieky vo forme tabliet, prípadne injekcií do penisu alebo do močovej rúry. Využívané sú aj rázové vlny či menej populárne vákuové pumpy. V neposlednom rade aj implantácia penilných protéz. Častokrát ide o kombináciu liečebných metód, ktoré klientovi dávajú reálnu nádej viesť kvalitný sexuálny život. Podotýkam však, že život nie je len o výkonoch. Dokonca ani ten sexuálny. Hoci je sex veľmi dôležitý, vzťah bude vždy viac. Aj na ňom musíme pracovať.

Keď sa žene nechce a muž nemôže | Madam Eva, 03/2023, str. 52

Zdroj: Madam Eva, 03/2023, str. 52

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že