Rekonvalescencia po vazektómii

Téma: Vazektómia
Dátum: Jul 11, 2024

Rekonvalescencia po vazektómii | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

Rekonvalescencia po vazektómii je relatívne krátka. Miešok môže byť po zákroku ešte približne 1-2 hodiny otupený vplyvom lokálneho anestetika. Nepríjemné pocity možno eliminovať prikladaním studených zábalov, či nosením priliehavého oblečenia. Niekoľko dní po zákroku môže byť viditeľný mierny opuch. Do práce je možné vrátiť sa aj hneď po operácii. Mali by ste sa však vyhýbať zdvíhaniu ťažkých bremien resp. inej fyzicky náročnej aktivite.

Pohlavný život po vazektómii

Mnohí muži majú strach z toho, že po vazektómii utrpí ich mužnosť. Zdôrazňujeme, vazektómia nemá žiaden vplyv na erekciu, libido, hladinu hormónov, a teda ani na pohlavný život.

Sexuálny styk je teoreticky možný už na druhý deň. Avšak je to individuálne – podľa stavu pacienta. Odporúča sa však počkať aspoň 2 týždne po zákroku. No pozor, 2 týždne po zákroku muž ešte nie je sterilný, nakoľko sa v pohlavných cestách ešte stále môžu nachádzať spermie schopné oplodniť partnerku. Po vazektómii je potrebných aspoň 10-15 ejakulácií na to, aby sa vývodné semenné cesty zbavili skôr vytvorených spermií. Tehotenstvu hneď po vazektómii je teda nutné zabrániť inými antikoncepčnými metódami. Aj kvôli tomuto sa neskôr, cca po 1 mesiaci robia kontrolné spermiogramy. Ak sa pri kontrole nenachádzajú v ejakuláte žiadne spermie, muž je považovaný za sterilného.

Vazektómia a jej riziká

Riziká vazektómie sú určite omnoho nižšie ako pri sterilizácii ženy. Zákrok je jednoduchší, rýchlejší, menej bolestivý. Medzi zdravotné riziká patrí krvácanie, čo sa prejaví ružovým zafarbením ejakulátu, vytvorenie krvnej zrazeniny v mieste rezu alebo zápal semenníkov, ktorý je zvyčajne spätý s horúčkou a vyžaduje si antibiotiká. Veľmi ojedinelým rizikom je opätovné spontánne spojenie semenovodov a ich spriechodnenie (pravdepodobnosť je len 0,15%), či možnosť zdvojeného semenovodu (asi 1 z 1000 mužov), preto sa sterilita potvrdí lekárom na kontrole po zákroku.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že