Sexuálny život po vazektómii

Téma: Vazektómia
Dátum: February 1, 2024

Sexuálny život po vazektómii | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

Mnohí muži majú strach z toho, že po vazektómii utrpí ich mužnosť. Majú obavy, či vazektómia môže negatívne ovplyvniť ich erekciu, sexuálnu túžbu či výkon. V tomto texte sa snažíme dať uspokojivé odpovede na všetky tieto dôležité otázky.

Ako prebieha vazektómia?

Pri vazektómii sa lokálne prerušia oba semenovody, čím sa zabráni transportu spermií do ejakulátu. Pri tomto zásahu teda nedochádza k zastaveniu produkcie spermií, ani k odstráneniu pohlavných žliaz. Dosiahneme ním  absenciu spermií v ejakuláte. Vizuálne ani množstvom však  ejakulát nijako nezmení. Na pohľad teda nie je možné zistiť, či v ňom sú spermie, alebo nie, a teda ani to, či muž vazektómiu podstúpil.

Rekonvalescencia po vazektómii

Rekonvalescencia po vazektómii je relatívne krátka. Miešok môže byť po zákroku ešte približne 1-2 hodiny otupený vplyvom lokálneho anestetika. Nepríjemné pocity možno eliminovať prikladaním studených zábalov, či nosením priliehavého oblečenia. Niekoľko dní po zákroku môže byť viditeľný mierny opuch. Do práce je možné vrátiť sa aj hneď po operácii. Mali by ste sa však vyhýbať zdvíhaniu ťažkých bremien resp. inej fyzicky náročnej aktivite.

Má vazektómia vplyv na erekciu?

Mnohí muži majú strach z toho, že po vazektómii utrpí ich mužnosť. Zdôrazňujeme, že vazektómia nemá žiaden vplyv na erekciu, libido, hladinu hormónov, a teda ani na pohlavný život. Práve naopak. Muž sa počas styku môže plne oddať svojim vášňam, nakoľko ho nemusí ťažiť obava z nechceného oplodnenia partnerky.

Kedy môžem mať po vazektómii prvý sexuálny styk?

Sexuálny styk je teoreticky možný už na druhý deň. Avšak je to individuálne -- podľa stavu pacienta. Odporúča sa však počkať aspoň 2 týždne po zákroku. No pozor, 2 týždne po zákroku muž ešte nie je sterilný, nakoľko sa v semenovoch ešte stále môžu nachádzať spermie schopné oplodniť partnerku. Po vazektómii je potrebných aspoň 10-15 ejakulácií na to, aby sa semenovody zbavili skôr vytvorených spermií. Tehotenstvu hneď po vazektómii je teda nutné zabrániť inými antikoncepčnými metódami. Aj kvôli tomuto sa neskôr, cca po 1 mesiaci robia kontrolné spermiogramy. Ak sa pri kontrole nenachádzajú v ejakuláte žiadne spermie, muž je považovaný za sterilného.

Trvalé riešenie mužskej antikoncepcie

V súkromnej ambulacii Urocentrum -- Bratislava, s.r.o. vykonáme ročne stovky úspešných vazektómií. Disponujeme kvalitným a skúseným zdravotným personálom a moderným vybavením ambulancie. Vazektómiu robíme mužom od dosiahnutého 18.roku života a po podpise súhlasu s vykonaním vazektómie. Nevyžadujeme predoperačné vyšetrenia. Zákrok vykonávame ambulantne, z jedného malého rezu, v lokálnej anestéze. Čo znamená, že po výkone odchádza pacient domov. Po mesiaci prichádza na kontrolu. Cena tohto zákroku je stanovená na 499€. Pacientom sme k dispozícii denne, na telefónnom čísle +421 904 890 601.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že