Ako prebieha vazektómia

Téma: Vazektómia
Dátum: Jun 21, 2024

Ako prebieha vazektómia | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

Vazektómia je jednoduchý, takmer bezbolestný zákrok. V sukromnej ambulancii Urocentrum -- Bratislava, s.r.o. ročne vykonáme stovky úspešných vazektómií. Samotný výkon vrátane prípravy trvá do 15 do 45 minút a nevyžaduje si práceneschopnosť. Mužom dokonca neostáva žiadna, alebo len málo viditeľná, jazva.

Vazektómia v lokálnej anestéze

Výkon prebieha v lokálnej anestézii, teda nie sú potrebné žiadne špeciálne úkony, či predoperačné vyšetrenia. Pred zásahom je možné jesť i piť, jediným obmedzením je alkohol a lieky na riedenie krvi, ktoré predlžujú krvácanie. Pacient počas celej operácie môže komunikovať s lekárom.

Priebeh operácie semenovodov

Aby ste si vedeli urobiť predstavu čo zákrok obnáša a prečo ho naši klienti podstupujú, pripravili sme pre vás nasledovné zhrnutie dôležitých informácií. Najprv sa semenníky a miešok vydezinfikujú, ak je to potrebné aj oholia. Následne sa dotykom ruky nahmatajú semenovody a vpichne lokálne anestetikum. Lekár potom spraví jeden rez do miešku. Týmto otvorom vypreparuje obe semenovodné trubice tak, aby neprerušil zásobenie semenníka krvou. Semenovod na dvoch miestach pretne a podviaže nevstrebateľným materiálom. Zároveň odstráni kúsky semenovodov (cca 1,5 cm), ktoré sa posielajú na histologické vyšetrenie, kde sa potvrdzuje úspešnosť zákroku. Ranka sa zašije stehmi a pacient môže ísť domov.

Na pohľad nie je možné zistiť, či muž vazektómiu podstúpil

Vazektómia zabraňuje transportu spermií do ejakulátu. Pri tomto zásahu nedochádza k zastaveniu produkcie spermií, ani k odstráneniu pohlavných žliaz, len  k absencii spermií v ejakuláte. Vizuálne ani množstvom sa však  ejakulát nijako nezmení. Ejakulát obsahuje len približne 2-3% spermií, zvyšok tvorí tekutina tvoriaca sa v semenných mechúrikoch a v prostate. Na pohľad teda nie je možné zistiť, či v ňom sú spermie, alebo nie, a teda ani to, či muž vazektómiu podstúpil. Semenníky naďalej spermie produkujú, nie sú však vypudené pri ejakulácii, ale reabsorbujú sa v tele (tomuto procesu podliehajú aj ostatné spermie bez ohľadu na to, či muž podstúpil vazektómiu).

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že