Škodí cvičenie ženskej plodnosti?

Téma: Plodnosť
Dátum: April 21, 2023

Škodí cvičenie ženskej plodnosti? | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

Spoločnosť v ktorej žijeme od žien nespravodlivo očakáva dokonalosť v každom ohľade. Postavu nevynímajúc. Dokonalé telo je snom nejednej dámy, za ktorým dokážu mnohé tvrdo ísť. Pravidelný pohyb, ktorý je primeraný fyzickému stavu, je prospešný pre celkové zdravie a kondíciu. Problém však môže nastať, ak žena cvičí príliš intenzívne, či príliš často.

Strata menštruácie

Do istej miery za to môže spomínaný neúprosný diktát tejto spoločnosti, ktorý na ženy vyvíja značný tlak. V posilňovni tak trávia priveľa času a doslova trápia svoje telo do vyčerpania. Časté a tvrdé cvičenie však môže viesť k strate menštruácie a ďalším hormonálnym poruchám.

Znížená plodnosť až neplodnosť

Pri intenzívnych tréningoch dochádza v tele ženy k vyššej produkcii hormónu nazývaného testosterón. Nadmerná koncentrácia tohto hormónu v tele ženy môže narúšať jej reprodukčnú schopnosť, prípadne spôsobovať až neplodnosť. Väčšinou však nejde o trvalý stav. Po miernejších tréningoch sa telo postupne dostáva späť do hormonálnej rovnováhy, obnovuje sa ovulácia aj plodnosť. Pravidelný primeraný pohyb je nevyhnutný. Okrem iného dokáže uvoľniť stres, napätie a zlepšiť sexuálny život. A to je v snahe o počatie potomka želaný efekt.

Toto cvičenie plodnosti prospieva

Reč je o posilňovaní svalov panvového dna, tzv. PC svalov. Ženy by sa týmto partiám mali venovať pravidelne, bez ohľadu na vek. PC svalom totiž neprospieva dlhé sedenie, typické pre našu dobu. Svaly ochabujú, zhoršuje sa držanie tela a ozývajú sa bolesti chrbtice. Bolieť môže začať aj pohlavný styk. Na ochabnuté PC svaly môže upozorniť aj malé množstvo moču, ktoré unikne počas sexu či pri kýchnutí. Tento problém trápi dokonca každý štvrtú ženu. Pomôcť môžu Kegelove cviky. Ide o súbor špeciálnych cvikov vyvinutých doktorom Kegelom, ktorý zlepšuje prekrvenie vaginálnej oblasti a spevňuje pošvové svalstvo. Vďaka Kegelovým cvikom dokážeme efektívne znížiť riziko inkontinencie, opakovaných infekcií močových ciest, riešiť hemoroidy, ale aj problémy spojené so zníženou plodnosťou

Čo hovoria štatistiky

V posledných rokoch sa rebríček priorít u žien trochu zmenil. Na prvých priečkach je zázemie definované vzdelaním, stabilnou kariérou, vlastným bývaním a partnerom. To vytvára pocit bezpečia, kedy súčasná žena začína uvažovať o dieťati. Vytvorenie takéhoto zázemia si však vyžaduje čas. A ten hrá prirodzene proti biologickým hodinám ženy. Podľa slovenských štatistík je na Slovensku neplodných takmer 20 % párov. Neoficiálne čísla sú ešte vyššie! Nie je pravda, že za neschopnosťou páru počať potomka je väčšinou chyba na strane ženy. Približne tretina prípadov neplodnosti páru je spôsobená problémom na strane ženy a taktiež zhruba tretina je na strane muža. Ďalších 20 % prípadov neplodnosti je kombináciou mužských a ženských problémov. Zvyšných 5 % príčin neplodnosti partnerov zostáva neobjasnených.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že