Toto by mala po sexe robiť každá žena!

Téma: Močový mechúr
Dátum: February 04, 2021

Toto by mala po sexe robiť každá žena! | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

Milé dámy, zápaly močových ciest sú po infekciách horných dýchacích ciest druhou najčastejšie sa vyskytujúcou bakteriálnou infekciou. U žien evidujeme väčšiu náchylnosť na infekcie močových ciest, nakoľko ústie ženskej močovej rúry a konečníka sú blízko pri sebe. Navyše, ženská močová rúra je kratšia ako mužská. Má asi 4 cm, pričom mužská má 15 až 20 cm.

HYGIENA A POHLAVNÝ STYK

Infekcie močových ciest sú zvyčajne spôsobené baktériami, ktoré môžu prenikať do močových ciest z konečníka, pri nesprávnej hygiene, alebo sú zanesené pri pohlavnom styku od partnera. V tejto skupine ochorení je veľmi častým najmä zápal močového mechúra, tzv. cystitída.

PREVENCIA INFEKCIE MOČOVÝCH CIEST

Pred pohlavným stykom sa odporúča telesná očista. Najlepšie sprcha. Ak to nie je možné, hodia sa aj vlhčené obrúsky. Po sexe je to obdobné. Avšak dôležitou súčasťou hygieny po sexuálnom akte, a zároveň prevencie vzniku infekcie močových ciest, je obyčajné vymočenie sa. Baktérie zanesené na genitáliách pri pohlavnom styku, môžu preniknúť do močovej rúry. Následne prejsť do močového mechúra, kde by mohlo dôjsť k ich množeniu a vzniku spomínanej infekcie močových ciest.

PRÍZNAKY INFEKCIE MOČOVÝCH CIEST

K prvotným príznakom infekcií močových ciest patria bolesť, resp. pocit pálenia počas močenia. Ďalšími príznakmi je intenzívne nukanie na močenie, pričom pacientka má pocit neúplného vyprázdnenia mechúra. Kalný a zapáchajúci moč, či citlivosť v panvovej oblasti sú tiež častými symptómami. V prípade, že pozorujete uvedené príznaky zápalu močových ciest, neodkladajte návštevu urologickej ambulancie, kde vám bude odobratá vzorka moču na jeho vyšetrenie priamo v ambulancii. Vzorka moču vám môže byť odobratá aj do sterilnej skúmavky, v ktorej sa posiela na laboratórne vyšetrenie. To zistí, prípadne vylúči, prítomnosť konkrétnej baktérie spôsobujúcej zápal a nasadí sa vhodná liečba.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že