9 tipov urológa, ako predchádzať zápalom močových ciest

Téma: Močový mechúr
Dátum: January 11, 2021

9 tipov urológa, ako predchádzať zápalom močových ciest | Urocentrum Poradňa

Infekcie močových ciest sú druhým najčastejším infekčným ochorením. Zvyčajne sú spôsobené baktériami, ktoré môžu prenikať do močových ciest z konečníka alebo sú zanesené pri pohlavnom styku od partnera. V tejto skupine ochorení je veľmi častým najmä zápal močového mechúra, tzv. cystitída. Postihuje ľudí oboch pohlaví a všetkých vekových skupín. Je bežnejšia u žien ako mužov, pretože ženy majú kratšiu močovú rúru. Ženská močová rúra má asi 4 cm, mužská je dlhšia, má dĺžku 15 až 20 cm.

Približne 80% všetkých infekcií močových ciest (UTI) je spôsobených baktériami z čriev, ktoré sa dostávajú do močových ciest.Väčšina týchto baktérií je súčasťou zdravej črevnej flóry, ale keď vstúpia do sterilného priestoru v močovej trubici a močovom mechúri, môžu spôsobiť infekciu.

Aké sú príznaky zápalu močových ciest?

 • časté nutkanie na močenie
 • vymočenie len malého množstva moču
 • pálenie, rezanie, bolesť pri močení
 • krv v moči
 • kalný, zapáchajúci moč

Predchádzajte zápalom močových ciest. Urológ odporúča 9 tipov pre každodenný život

 • 1

  Nikdy nezadržiavajte moč. Zadržaný moč vytvára ideálne podmienky pre množenie baktérií a vznik rôznych infekcií.

 • 2

  V intímnej oblasti nepoužívajte parfumovanú kozmetiku, mydlá, gély, lubrikanty, ani parfumovaný toaletný papier, vložky či tampóny. Na intímnu hygienu používajte špeciálne neparfumované prípravky s kyslým pH.

 • 3

  Z jedálnička vynechajte čokoládu najmä v prípade, ak ste po jej konzumácii zaregistrovali zhoršenie stavu.

 • 4

  Pravidelne užívajte s jedlom aj probiotické baktérie. Vítaná je aj vaginálna aplikácia probiotík, ktorá znižuje pravdepodobnosť vzniku močovej infekcie.

 • 5

  Dôsledne dodržujte správny spôsob hygieny. Utierajte sa smerom ku konečníku. Nie naopak.

 • 6

  Doprajte si pravidelný prístun tekutín, najlepšie nesladených a nemliečnych nápojov.

 • 7

  „Vyvetrajte“. Ak vám to okolnosti dovoľujú, choďte čo najčastejšie tzv. „naostro“. Ak spodné prádlo musíte mať, vyberaje kvalitné bavlnené. Vyhnite sa nohavičkám strihu tanga.

 • 8

  Prehodnoťte svoje sexuálne praktiky (striedanie análneho a vaginálneho styku počas jedného aktu) a hygienu pri nich, resp. po nich.

 • 9

  Vyhnite sa bazénom s chlórovanou vodou. Chlór totiž oslabuje lokálnu obranyschopnosť sliznice močových ciest.

V prípade, že pozorujete príznaky zápalu močových ciest, neodkladajte návštevu urologickej ambulancie, kde vám bude odobratá vzorka moču na jeho vyšetrenie priamo v ambulancii. Vzorka moču vám môže byť odobratá aj do sterilnej skúmavky, v ktorej sa posiela na laboratórne vyšetrenie. To zistí, prípadne vylúči, prítomnosť konkrétnej baktérie spôsobujúcej zápal a nasadí sa vhodná liečba.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že