Čo znamená cystitída?
Cystitída, teda zápal močového mechúra, je bežne spôsobená bakteriálnymi infekciami a označuje sa ako infekcia močových ciest (UTI). Tí, ktorí pociťujú časté, bolestivé močenie, pretrvávajúce nutkanie na močenie a diskomfort v dolnej časti brucha, by mali vyhľadať pomoc urológa. Príznaky cystitídy môžu zahŕňať aj zakalený moč so silným zápachom a príležitostne krv v moči. Pacienti s opakujúcimi sa UTI, cukrovkou alebo oslabeným imunitným systémom sú vystavení vyššiemu riziku zápalov močového mechúra. Zhruba každá druhá žena počas svojho života zažije infekciu močových ciest vyžadujúcu nasadenie antibiotík. Súčasne platí, že v jednej štvrtine až v jednej tretine prípadov, sa v priebehu nasledujúcich 6 mesiacov infekcia zopakuje. Neliečená, resp. nesprávne liečená choroba môže pre pacientku predstavovať roky utrpenia. Preto je dôležité skoré vyhľadanie odbornej pomoci.
Ako prebieha vyšetrenie pri podozrení na cystitídu?
K riešeniu tohto zdravotného problému je nutné pristupovať komplexne. Predpísať antibiotiká a poslať pacienta domov je najjednoduchšie. Ale to nie je cesta. Nestačí riešiť dôsledok, treba nájsť príčinu ochorenia, a eliminovať tak riziko vzniku ďalšieho zápalu. Vyšetrenie zvyčajne zahŕňa podrobnú anamnézu, fyzické vyšetrenie oblasti brušnej dutiny a panvy a analýzu moču na zistenie baktérií alebo krvi v moči. Na identifikáciu základných príčin a stanovenie vhodného liečebného plánu môžu byť potrebné ďalšie testy, ako je kultivácia moču, cystoskopia alebo zobrazovacie testy s použitím ultrazvuku.
Vyšetrenie cystitídy zahŕňa niekoľko diagnostických krokov na identifikáciu príčiny zápalu močového mechúra. Na začiatku pacient poskytne podrobnú anamnézu so zameraním na symptómy, ako je časté, bolestivé močenie a bolesť v dolnej časti brucha. Počas fyzikálneho vyšetrenia sa kontroluje citlivosť brucha a panvy. Analýza moču sa vykonáva na zistenie baktérií, krvi alebo hnisu v moči. Na identifikáciu špecifických baktérií spôsobujúcich infekciu je možné vykonať kultiváciu moču. V niektorých prípadoch môže urológ pacienta podrobiť cystoskopii na vizuálnu kontrolu močového mechúra, prípadne ultrazvuku, aby sa potvrdila diagnóza.
Viac k tejto téme:
ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM
Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.
NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.
MUDr. Jozef Dubravický MPH, MSC
Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický MPH, MSC študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.