Už vás nemiluje? Dajte ho vyšetriť.

Téma: Starnúci muž
Dátum: January 13, 2023

Už vás nemiluje? Dajte ho vyšetriť. | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

„Lolita, svetlo môjho života, oheň môjho lona.“ Dôležitosť pôsobivých úvodov podčiarkuje aj toto Nabokovo výstredné literárne entrée. Z dobrého úvodu sa môže vyvinúť sľubný vzťah. Ale čo ak sa vzťah rozvinie do svojej pokročilej, menej vzrušujúcej fázy? Spomienky na pôsobivý úvod vyblednú a oheň v lone začne vyhasínať? Predtým, ako jednému z vás napadne prizvať do vzťahu tretieho, skúste to najskôr s ním. S MUDr. Jozefom Dubravickým, popredným slovenským urológom, andrológom a sexuológom. „Mám pocit, že mu miestami vadím celá, ako som. Čo robím, čo hovorím, ako vyzerám… nepovie mi jedno milé slovo. V podstate kritizuje všetko. Podráždi ho aj nevinná poznámka. Zmenil sa. A je to čoraz horšie. Prestal sa o seba starať. Akoby mu nezáležalo na tom, či sa mi páči. Ako žena ho už asi nepriťahujem. Myslím, že ma už nemiluje,“ podobné vyjadrenia nešťastných žien počúvam ako sexuológ pomerne často. Partner, zhruba v strednom veku, začne naberať na váhe, zníži sa jeho fyzická aktivita a pridruží sa nezáujem o intímny styk. Nejedna žena to vyhodnotí ako vlastné zlyhanie. To je dôvod, prečo cítim potrebu vyvrátiť tieto predstavy. Milé dámy, chyba totiž nie je na vašej strane!

Od desiatich k piatim, a ešte nižšie

Prax ukazuje, že ženy ako prvé zaregistrujú v partnerovom správaní zmeny, ktoré môžu byť predzvesťou prichádzajúcej nepríjemnej životnej fázy. Nepríjemnej nielen preňho, ale aj pre jeho okolie. Muž napríklad častejšie máva mrzutú náladu, agresívnejšie prejavuje svoj názor, nezriedka býva vzťahovačný. Taktiež môže dôjsť k poklesu jeho erekčnej pohotovosti. Teda erekcia je menej pevná a vydrží kratšie. Vyvrcholenie prichádza neskôr, objem ejakulátu môže byť menší a precítenie orgazmu oslabené. Keď sa k tomu pridá nezáujem o intímny styk, väčšine žien automaticky napadne nevera. Avšak nemusí tomu tak byť. Muži, rovnako tak ako ženy, prechádzajú v istom veku zmenami fyzickej a psychickej stránky, ktoré sú vyvolané klesajúcou hladinou hormónov. U mužov je to úbytok testosterónu. Toto obdobie sa nazýva andropauza, resp. „čiastočný androgénny deficit u starnúcich mužov“.

Červené Ferrari versus zanedbaná hygiena

Muž medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou môže pociťovať stratu životnej energie. Niektorí stratia záujem o všetko, dokonca aj o seba. Uzavrú sa a ticho trpia. Iní zo svojej nespokojnosti hlučne obviňujú okolie. A ďalší svoje sebavedomie hoja mladšími milenkami alebo drahými hračkami. Starnutie je prirodzený proces, avšak zásadný rozdiel je v tom, „ako“ muž starne. Dobrou správou je, že symptómy starnúceho muža sa dajú eliminovať.

Andropauza neznamená pauzu vo vzťahu

Andropauza môže byť pre muža veľmi nepríjemným obdobím v živote. No rovnako tak aj pre jeho partnerku. Preto je v záujme oboch, aby jej príznaky riešili. Nemala by sa zľahčovať, pretože môže vyústiť až do depresie. V každom prípade je na mieste zvážiť vyšetrenie u špecialistu, v tomto prípade urológa, resp. andrológa. Na Slovensku je nás síce ako šafránu, ale sme vám plne k dispozícii. Do našej ambulancie Urocentrum – Bratislava jazdia pacienti z celej krajiny, aj zo zahraničia. Z výsledkov jednoduchého krvného testu vyhodnotíme hormonálny profil pacienta a stanovíme vhodnú stratégiu liečby. Nízka hladina testosterónu sa lieči injekčnou formou, kedy sa pacientovi podáva injekcia do svalu, a to v horizonte 6 až 12 týždňov. Liečba vo všeobecnosti zaberá rýchlo. Už pri prvej kontrole prichádzajú pacienti energickejší, lepšie naladení a s väčšou chuťou do života.

Ostrihať, vykúpať, navoňať!

To, čo môžete urobiť okamžite, sú pozitívne zmeny v životnom štýle. Viac pohybu, spoločných aktivít, viac intímneho kontaktu. Neprekrmujte ho, hoci si to žiada. Motivujte ho k starostlivosti o zovňajšok. Alebo ho k tomu prinúťte. Ostrihajte ho, vykúpte a navoňajte. Vráťte ho do reality. Tak môžeme predpokladať, že mužova kapacita pre intímne aktivity a duševnú sviežosť vydrží aj do vysokého veku. A vás z neho neporazí.

Zdroj: MADAM EVA, 01/2023

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že