Čo sa dá chytiť na záchode, v bazéne alebo vo vlastnej kúpeľni?

Téma: Pohlavné choroby
Dátum: May 20, 2023

Čo sa dá chytiť na záchode, v bazéne alebo vo vlastnej kúpeľni? | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

Teplé večery prajú aktívnejšiemu životu. Vrátane toho sexuálneho. Ale pozor, v teple sa kazí všetko rýchlejšie. Aj mravy a dobrý úsudok. Hoci leto ešte oficiálne nemáme, hodí sa vopred vedieť, ako sa nenakaziť, čím nechceme. A to aj bez pohlavného styku s krásnym neznámym. Bezpečnostný manuál pre nás zostavil náš obľúbený urológ, andrológ a sexuológ, MUDr. Jozef Dubravický, MPH.

Od holenia k rakovine

Nemá zmysel vyzývať dámy, aby odhodili žiletky a dali priestor „prírode". Radšej odporúčam, aby sa aspoň 24 hodín po holení genitálu vyhli bazénu a pohlavnému styku. Aj pri minimálnom poškodení kožného krytu holením intímnych partií, môže cez ranku do tela preniknúť infekcia. Následkom môže byť výskyt bradavíc v intímnej oblasti. Spôsobuje ich ľudský papilomavírus, HPV, s ktorým sa stretne vyše 80 percent populácie. Existuje asi 200 druhov HPV vírusov, z čoho je 10 nádorových. Najmodernejšou možnosťou prevencie proti HPV je očkovanie, ktoré má význam aj vtedy, ak už je človek sexuálne aktívny, dokonca ak už aj HPV vírus má. V takomto prípade slúži očkovanie ako prevencia pred novou nákazou iným typom HPV vírusu. V našej ambulancii Urocentrum-Bratislava, s.r.o. vykonávame vakcináciu proti HPV bez obmedzenia hornej vekovej hranice.

Bezpríznakový neznamená zdravý

Neplatí, že ak po rizikovom pohlavnom styku nevykazujete žiadne príznaky pohlavnej choroby, ste určite v poriadku. Viaceré pohlavné ochorenia sú bezpríznakové aj niekoľko mesiacov, či rokov. Človek je už nakazený, a ani o tom nemusí vedieť. Preto sa mnohé pohlavné choroby šíria rýchlo. Kvapavka, syfilis aj chlamýdie sa dajú vyliečiť antibiotikami. No napríklad hepatitída typu B, či genitálny herpes s nami zostávajú po celý život, resp. sa vracajú. Pravidelné prehliadky u urológa sú preto na mieste.

„Záchodová" výhovorka

Obvyklou výhovorkou manželov, ktorí sa zo služobky vrátili s pohlavnou chorobou je tvrdenie, že chorobu chytili na verejnom záchode, či v saune. Potvrdzujem, môže sa to stať, ale len v prípade, že tam mali pohlavný styk. Teda táto výhovorka neobstojí ani u urológa, a zrejme ani u manželky. Skôr ako na záchode, sa pohlavnou chorobou nakazíte v bazéne.

Chlór nie je všemocný

Sex v bazéne alebo vo vírivke nie je najlepší nápad. Termálna voda nebýva dezinfikovaná chlórom, čo zvyšuje pravdepodobnosť množenia patogénnych mikroorganizmov spôsobujúcich mykózy. Na druhej strane ani chlór nedokáže „zabiť všetko živé". Teda ani baktérie či vírusy spôsobujúce pohlavné choroby. Dokonca je krátky aj na spermie. Práve preto môžete počas súlože v chlórovom bazéne otehotnieť.

Orál nie je sex

Ani orálny sex nie je úplne bezpečný. K prenosu infekcie môže dôjsť aj tekutinou vylučovanou z penisu pred ejakuláciou. Hrozí infikovanie kvapavkou, vírusom HPV, chlamýdiami, genitálnym herpesom aj vírusom HIV. Kondóm výrazne znižuje riziko prenosu sexuálnych chorôb, preto by sme ho mali použiť nielen počas vaginálneho, ale aj pri orálnom sexe. Ani to však nie je absolútnou ochranou, nakoľko nie všetky oblasti, ktorých sa počas styku dotýkame, sa dajú zakryť kondómom.

Stačí 15 minút a viete na čom ste

Pre narastajúci záujem klientov sme vytvorili komplexný produkt zameraný na rýchle a diskrétne vyšetrenie pohlavne prenosných chorôb. Je určený tým, ktorí možno ani nemajú podozrenie na konkrétne pohlavné ochorenie, ale jednoducho chcú mať len istotu, že sú zdravotne v poriadku. Vyšetrenie robíme kombináciou krvných testov a sterov z močovej trubice, resp. z pošvy. Z krvi sa dá následne zistiť prítomnosť ochorení ako HIV, BWR (syfilis), HCV (hepatitída typu C), a HBsAg (hepatitída typu B). Stermi z močovej trubice, resp. z pošvy, sa zisťuje prítomnosť HPV, kvapavky, ureaplazmy, mykoplazmy, kultivácia a chlamýdie. Vyšetrenie je určené ženám aj mužom. Nezaberie viac ako 15 minút a je diskrétne. Nie je potrebný ani výmenný lístok od všeobecného lekára. Vyhľadávajú ho u nás aj čerstvé páry, ktoré chcú svoj partnerský život začať zodpovedne.

Zdroj: MADAM EVA, 06/2023

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že