Tipy lekára pre lepší spánok

Téma: Spánok
Dátum: March 21, 2023

Tipy lekára pre lepší spánok | Urocentrum Poradňa

Spánok berieme ako samozrejmú súčasť života. Ale nie pre každého je spánok samozrejmý. Všeobecne má omnoho väčší význam, než mu bežne pripisujeme. Počas spánku sa napríklad vo zvýšenej miere produkuje melatonín, ktorý má zásadný vplyv na naše psychické aj fyzické zdravie. Dlhodobý nedostatok spánku môže viesť k celému radu zdravotných problémov. Dlhodobá spánková deprivácia zvyšuje riziko kardiovaskulárnych problémov, cukrovky, hormonálnej nerovnováhy, demencie či Alzheimerovej choroby.

Našťastie, kvalita spánku je podmienená mnohými faktormi, z ktorých väčšinu dokážeme ovplyvniť. Napríklad niektoré naše aktivity, zvyky či isté druhy potravín, možno označiť doslova za ničiteľov spánku. Ktoré to sú?

Kvalitný spánok pre kvalitný sexuálny život

Niekoľko štúdií tvrdí, že nedostatok kvalitného spánku sa môže negatívne podpísať pod sexuálnu túžbu mužov i žien. U mužov môže dlhodobý spánkový deficit spôsobiť problémy s erekciou. U žien môže mať nepriaznivý vplyv na vaginálnu vlhkosť.

Bez spánku priberáme

Nedostatok spánku sa môže podpísať pod hormonálnu nerovnováhu nášho organizmu. Hormón hladu (ghrelín) a hormón sýtosti (leptín). Nevyspatý človek má napríklad vyššiu hladinu hormónu hladu, známeho ako ghrelín. To spôsobuje, že je častejšie hladný, prípadne mlsný. A naopak, hladinu leptínu, teda hormónu sýtosti má nízku. Teda zároveň sa cíti menej sýty. S touto kombináciou hladín hormónov si svoju váhu ustrážime len ťažko.

S mobilom sa do postele nechodí

To ale platí aj pre počítač. Všetky tieto zariadenia vyžarujú modré svetlo. Keď sa mu pred spaním vystavujeme, môže to výrazne narušiť aj náš spánkový biorytmus. Práve modré svetlo zariadení používaných pred spaním, narúša tvorbu už spomínaného melatonínu. Navyše, posledný prieskum realizovaný Britmi odhalil, že Európania súložia čoraz menej. Množstvo práce a povinností sa prenieslo aj do spálne, z ktorej sa stala druhá kancelária. Zo sexuologického hľadiska odporúčam venovať sa pred spaním príjemnejším aktivitám.

Priveľa tekutín zaťažuje obličky aj srdce

Pitný režim je pre telo nesmierne dôležitý. No príjem tekutín si treba správne rozvrhnúť na celý deň. V lete často vídam rôzne odporúčania týkajúce sa pitného režimu a toho, koľko tekutín vypiť za deň. Časté sú odporúčania riadiť sa váhou. Avšak tie neberú do úvahy napríklad to, či človek cvičí, vykonáva fyzickú alebo duševnú prácu a podobne. Stane sa, že pacienti, najmä ženy, sa doslova prelievajú a tým neprimerane zaťažujú organizmus. Podceňovaným ukazovateľom toho, koľko vypiť, je náš moč. Ak je moč tmavý a zapácha, pijeme málo. Keď pijeme primerane, moč je svetložltý, priezračný a takmer bez zápachu.

Zbytočne vysoký príjem tekutín môže zaťažovať obličky aj srdce. Najmä v prípade, ak sú už poškodené. Ako urológ odporúčam 3 hodiny pred spaním nepiť žiadne tekutiny. V opačnom prípade sa počas noci zobúdzame aj 2 či 3 razy s nutkaním na potrebu. Spánkové cykly sa narúšajú a s nimi aj produkcia melatonínu, ktorý pomáha chrániť naše bunky pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi. Časté nutkanie močiť počas noci, môže naznačovať aj problémy s prostatou a močovým mechúrom.

Pohárik pred spaním nie je dobrým zvykom

Hoci sa nám zdá, že po pohári vína či iného alkoholu začíname cítiť príjemnú únavu a rýchlejšie zaspíme, aj malá dávka alkoholu dokáže negatívne ovplyvniť celkovú kvalitu spánku. Alkohol totiž narúša REM fázu spánku, nutnú pre celkovú regeneráciu organizmu, v dôsledku čoho sa ráno môžeme cítiť menej oddýchnutí.

Ani pivo po dobrej večery nie je vhodnou voľbou, nakoľko má močopudné účinky, ktoré rušia náš spánok počas noci.

Večeru daruj nepriateľovi

Jedno príslovie hovorí, že „večeru daruj nepriateľovi“. Ak sa chceme dobre vyspať, mali by sme sa vyhnúť konzumácii tučných jedál pred spaním. Do tejto skupiny patria aj chipsy, slané tyčinky, pukance a sladkosti, ktoré si mnohí z nás radi dávame večer pri sledovaní televízie. Takéto jedlo je pre naše trávenie záťažou, s ktorou sa vysporadúva celú noc, na úkor odpočinku. Problémy s trávením môže spôsobiť aj príliš pikantná strava.

Spánok by mal byť pravidelný

Dospávanie celotýždňového spánkového deficitu počas víkendu je len kompenzáciou spánkovej deprivácie. Pri spánku je dôležité, aby bol pravidelný a dostatočný. Túto skutočnosť nemožno oklamať. Nedokážeme si vytvárať “spánkové zásoby”. Vplyvom nedostatku spánku sa môžeme cítiť ako opití. Môžeme mať problémy s neostrým videním, aj s kooridnáciou.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že



Ďalšie články na tému Spánok