Rady urológa, ako pomôcť dieťaťu pri pomočovaní

Rady urológa, ako pomôcť dieťaťu pri pomočovaní | Urocentrum Poradňa | Urológ Bratislava

  • → vo veku 7 rokov sa v noci pomočuje cca 10 % detí1

  • → bez lekárskej pomoci z pomočovania vyrastú len 2 z 10 detí2

Enuréza, alebo porucha schopnosti udržať moč, je u detí pomerne častou záležitosťou. Každé dieťa je individuálne. Vo všeobecnosti však platí, že hraničný vek, kedy sa pomočovanie považuje za enurézu je 5. rok života dieťaťa. Nočné pomočovanie po 5. roku života je už považované za situáciu, kedy sa odporúča vyhľadať pomoc špecialistu, urológa. Pri dennom pomočovaní je to medzi 3. a 4. rokom dieťaťa.

Dôležité je rozlíšiť, či ide o denné alebo nočné pomočovanie. Rozoznávame tzv. sekundárnu enurézu, teda pomočovanie, ku ktorému dochádza po aspoň 6 mesačnom suchom období, kedy dieťa nemalo problém zadržať moč. Zväčša máva psychický podklad, a vyvoláva ho stresový zážitok či trauma. Primárna enuréza znamená, že suchým obdobím dieťa nikdy neprešlo a pomočovanie trvá od narodenia.

Nočné pomočovanie, odborne enuresis nocturna, býva najčastejšie primárneho charakteru, teda trvá od narodenia a nebýva prejavom organickej či psychickej poruchy.

Praktické tipy, ako dieťaťu pomôcť s pomočovaním

  • 1

    Neuľahčujte si to

    Neustále vstávanie, prezliekanie posteľnej bielizne a pranie pocikaného oblečenia vás ako rodičov určite vyčerpáva. Ak si to však uľahčíte tým, že dieťaťu oblečiete pogumované nohavičky, či neprestanete dávať plienku, celý proces len predĺžite. Dieťa má signál, že má „poistku" a že „to môže bez obáv pustiť do gatí".

  • 2

    Dieťa za pomočovanie netrestajte

    Hoci môžete byť ako rodič unavený a podráždený, skúste byť trpezlivý a náhradné majte poruke náhradné oblečenie, prikrývku a nepremokavú posteľnú plachtu či nepremokavú podložku.

  • 3

    Pozor na pitný režim

    U dieťaťa ho nesmiete podceniť. Ale smerom k večeru už pitie nápojov obmedzujte. Podpora príjmu tekutín ráno a skoro popoludní, môže znížiť smäd vo večerných hodinách. Odporúča sa hodinu pred spaním neprijímať žiadne tekutiny.

  • 4

    Pozor na zvýšený príjem bielkovín alebo solí

    Aj vyšší príjem bielkovín alebo solí vo večerných hodinách nie je vhodný, nakoľko môžu zvýšiť nočnú produkciu moču.

  • 5

    2x pred spaním

    Deti dokážu pred spaním vyprázdniť svoj močový mechúr len čiastočne. Preto nechajte dieťa vymočiť sa hodinku pred spaním, a potom teste pred tým, ako ho skutočne uložíte.

  • 6

    Správna technika močenia

    Správna technika močenia je veľmi dôležitá. Dieťa by malo na toalete sedieť s podopretými nohami, aby malo uvoľnené panvové dno. Pre tento účel postačí aj obyčajný stolček.

  • 7

    Odpozorujte

    Odpozorujte, kedy približne dochádza počas noci k pomočeniu. Tesne pred tým môže dať dieťa vycikať a predísť tak nehode. Rovnako tak si začnite viesť tzv. denník močenia, ktorý lekárovi pomôže pri stanovovaní diagnózy. V rámci svojej dlhoročnej lekárskej praxe odporúčam rodičom detí s problémom pomočovania viesť si tzv. denník močenia. Minimálne dva dni až týždeň rodič zaznamenáva:

    1. objem tekutín, ktoré dieťa prijíma,
    2. čas -- kedy pije,
    3. kedy močí,
    4. aký objem vymočilo a
    5. kedy došlo k úniku moču.

    Tieto informácie lekárovi pomôžu pri stanovovaní diagnózy.

  • 8

    Dieťa motivujte

    Ovládanie močového mechúra je proces učenia, ktorý si zasluhuje odmenu. Za každý úspech dieťa pochváľte.

  • 9

    Predvídajte

    Odpozorujte signály, ktoré dieťa vysiela tesne pred tým, ako sa pociká. V noci to býva častejšie prehadzovanie, mrnčanie, alebo spontánne dvíhanie panvy nad úroveň hlavy. Jednoducho si hľadá polohu, v ktorej necíti preplnený mechúr. Cez deň je to kríženie nôh, zvláštne podrepy, či vypučenie zadočku. Pri spozorovaní týchto signálov vezmite dieťa na nočník/záchod.

  • 10

    Neponáhľajte sa

    Nevystavujte dieťa neustálej paľbe otázok, či mu treba cikať. Snažte sa z toho spraviť prirodzenú vec. S pokojným prístupom dosiahnete želaný výsledok.

S problémom pomočovania nečakajte

Pomočovanie je sociálnym i zdravotným problémom. Avšak lekári ho dokážu efektívne riešiť. Platí, že čím skôr tento problém začne rodič dieťaťa riešiť, tým rýchlejšie sa dostaví úspech. Vyšetrenie by malo prebiehať citlivo, s ohľadom na detského pacienta a chúlostivú povahu tohto problému. V našej rodinnej urologickej ambulancii Urocentrum -- Bratislava, s.r.o. dbáme nielen na odborný, ale aj na vysoko empatický prístup k detským pacientom. Dieťa musí mať počas celého vyšetrenia pocit bezpečia, komfortu a dôvery.

Naša urologická ambulancia poskytuje detským pacientom odbornú starostlivosť pri diagnostike a liečbe ochorení urogenitálneho traktu, a to nielen v rámci ambulantnej starostlivosti, ale aj jednodňových chirurgických zákrokov. Odbornosť nášho zdravotníckeho personálu, neustále vzdelávanie, dlhoročné skúsenosti a využitie moderných technológií nám umožňujú zabezpečiť efektívnosť liečby a komfort detského pacienta.

Zdroje:
1Nočné pocikávanie by nemalo byť tabu ani dôvod na trestanie | Union.sk
2Bojuje váš škôlar s pomočovaním? Nenechajte to zájsť priďaleko | Dr.Max (drmax.sk)

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC

MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Téma: Pomočovanie detí
Dátum: July 19, 2023

Vedeli ste, že