Najmä v letných mesiacoch častejšie počúvame, že by sme mali veľa piť. Pitný režim býva zdôrazňovaný aj pri mnohých redukčných diétach. Podobné medializované odporúčania prispeli k presvedčeniu, že piť nad rámec našej fyziologickej potreby smädu, je zdravé. A, naopak, že ak pijeme, až keď sme smädní, je už neskoro. Dokonca používame aplikácie, ktoré nám počas dňa pripomínajú, aby sme sa napili (?!) Pritom ten najspoľahlivejší prostriedok regulácie príjmu tekutín máme všetci v tele. Sú to naše obličky. Potlačenie prirodzených mechanizmov tela, resp. pitie z vlastnej iniciatívy, je podľa vedcov zbytočné a potenciálne nebezpečné. A tak sa stáva, že pacienti (najmä ženy), sa doslova prelievajú a neprimerane zaťažujú svoje obličky a srdce. Ako lekár, urológ chcem upozorniť na riziká súvisiace s nedostatočným, ale aj s prehnaným prísunom tekutín. A tie nie sú zanedbateľné.
Podcenený pitný režim
Organizmus človeka je hotový zázrak. V normálnych podmienkach si množstvo tekutín dokáže sám regulovať. Funguje to jednoducho. V prípade, že pijeme príliš málo, dostaví sa únava, prípadne aj bolesti hlavy. Keď telo pociťuje nedostatok tekutín, pristúpi k znižovaniu tvorby moču. Moč sa koncentruje. Zistíme to tak, že má tmavšiu farbu. V takto koncentrovanej močovine stúpa množstvo minerálov, ktoré môžu spôsobiť močové kamene. Zadržaný moč vytvára ideálne podmienky pre množenie baktérií a vznik rôznych infekcií, zápalov či dokonca nádoru. Hromadenie toxických látok môže spôsobiť zlyhanie celého krvného obehu. Vážnou komplikáciou je otrava krvi. K tej môže dôjsť v prípade, že sa moč so zápalom či infekciou spätne vracia z mechúra do obličiek. Nehovoriac o riziku ich zlyhania.
Čo ak pijeme priveľa?
Ani opačný extrém nie je pre organizmus vhodný a nadmernou konzumáciou vody (intoxikáciou) si môžeme ublížiť viac, ako jej chvíľkovým nedostatkom. Pri nadmernom množstve prijatých tekutín telo výrazne zvýši ich vylučovanie. Totiž, keď mozog dostane správu o prebytku vody v organizme, aktivuje sa systém, ktorý má človeka pred týmto prebytkom chrániť. Vylúčenie prebytku tekutín je však vyššie, než bol ich príjem. Teda obličky vylúčia viac, než koľko sme skutočne vypili. Extrémne množstvo vody môže spôsobiť riedenie krvi a znížiť koncentráciu soli v organizme. Voda z naplnených ciev sa môže začať šíriť do okolitých tkanív, až k mozgu. Nadmerný príjem vody narušuje normálnu rovnováhu elektrolytov, čo môže viesť v ľahšom prípade k svalovým kŕčom, ale aj smrteľnému opuchu mozgu.
Koľko teda vypiť?
Časté sú odporúčania riadiť sa telesnou váhou. Treba si však uvedomiť, že tieto všeobecné prepočty nezohľadňujú, či človek vykonáva fyzickú aktivitu, či cvičí, či je unavený, chorý... Ako pri mnohých iných veciach, aj v tomto prípade platí zdravý rozum. „Som smädný, tak sa napijem." Piť by sme mali v menších dávkach, postupne V prvej polovici dňa by mal byť príjem tekutín intenzívnejší, a druhej polovici by sme pitie mali obmedziť. Odporúčam dve hodiny pred spaním nepiť. Jednak necháme oddýchnuť svoje obličky, a zároveň nás nezobúda nutkanie navštíviť toaletu. Podceňovaným ukazovateľom je aj moč. Ak je moč tmavý a zapácha, pijeme málo. Keď pijeme primerane, moč je svetložltý, priezračný a takmer bez zápachu.
ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM
Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.
NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.
MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC
Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.