Odhaduje sa, že takmer dvom tretinám pacientov sú antibiotiká predpisované zbytočne. „Vysoká spotreba antibiotík sa stáva vážnym problémom blízkej budúcnosti. Ich nadužívanie natoľko vytrénovalo obranné mechanizmy baktérií, že na niektoré kmene liečba už prestáva zaberať. Baktérie si totiž odovzdávajú nielen skúsenosti, ale aj gény, zmutované tak, aby boli proti účinným látkam v antibiotikách odolné."1 Zvyšuje sa tak rezistencia, čiže odolnosť baktérií proti antibiotikám. Mnohé choroby, ktoré tieto baktérie vyvolávajú, sú potom antibiotikami ťažko liečiteľné. Napríklad taká baktéria Escherichia coli (E.coli), ktorá spôsobuje hnačkové ochorenia a zápaly močových ciest, prekonala na Slovensku aj v Čechách 50 percentnú hranicu rezistencie.
Zažije to každá druhá žena
Počas svojho života zažije infekciu močových ciest približne každá druhá žena. Súčasne platí, že v jednej štvrtine až v jednej tretine prípadov, sa v priebehu nasledujúcich 6 mesiacov infekcia zopakuje. Neliečená, resp. nesprávne liečená choroba môže pre pacientku predstavovať roky utrpenia. K riešeniu tohto zdravotného problému je nutné pristupovať komplexne. Predpísať antibiotiká a poslať pacientku domov je najjednoduchšie. Rovnako tak aj striedať, či „skúšať", ktoré antibiotiká zaberú. To nie je cesta. Raz tie antibiotiká môžu prestať zaberať úplne. Preto musíme nájsť príčinu ochorenia, a eliminovať tak riziko vzniku ďalšieho zápalu.
Problémom je aj voľnejšie nastavená politika dostupnosti antibiotík
Na zváženie je aj tzv. antibiotická politika. Na Slovensku je oproti ostatným štátom Únie nastavená voľnejšie. Mnohé antibiotiká sú voľne dostupné, bez nutnosti lekárskeho receptu. Pacientky si antibiotiká častokrát „naordinujú" samé. Čo sa podpisuje práve pod nárast rezistencie.
Predpísať antibiotikum nie je skutočná medicína
Predpísať pacientke či pacientovi antibiotikum je najľahšie. Zdravotný problém to však nerieši. Samozrejme s výnimkou prípadov, kedy je nasadenie tohto typu liečby nevyhnutnosťou. Dôležité je nájsť príčinu ochorenia, nie iba riešiť jeho dôsledok. Antibiotiká sami o sebe neliečia. Ich úlohou je zastaviť množenie baktérií a získať tým čas pre imunitný systém, aby sa s infekciou pobil. „Odvážne je skôr antibiotikum nenasadiť a robiť skutočnú medicínu: vyšetriť pacienta a zistiť, čo mu je. Antibiotiká majú totiž aj klasické nežiaduce účinky. A zasiahnuť užšie spektrum baktérií je väčšinou vo výsledku oveľa účinnejšie ako zacieliť na široké spektrum."2 Existuje viacero možností liečby opakovaných zápalov močového mechúra. Dôležitá je spolupráca lekár -- pacient.
Zdroj:
Černohlávek Lubor: Po vírusoch útočia baktérie. Týždenník Téma, 5.mája 2023, 19/2023, str. 8.
Černohlávek Lubor: Po vírusoch útočia baktérie. Týždenník Téma, 5.mája 2023, 19/2023, str. 14.
POZOR! Toto sa týka každej druhej ženy. Ak k tomu príde, buďte pripravená. (urocentrum.sk)
ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM
Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.
NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.
MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC
Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.