Od holenia k rakovine

Téma: HPV
Dátum: December 02, 2020

Od holenia k rakovine | Urocentrum Poradňa

SPRAVTE SI TEST ZDARMA

Hladká pokožka je trendom 21.storočia. Až na malé výnimky, či módne výstrelky, spoločnosť tento trend rešpektuje, ba dokonca vyžaduje. Preto si nemyslím, že má zmysel vyzývať ľudí, aby odhodili žiletky a dali priestor „prírode“. Skôr je na mieste osveta. V tomto príspevku si povieme, aké riziká predstavuje holenie intímnych partií a zároveň, ako to robiť tak, aby sme tieto riziká eliminovali.

OHOLENÁ POKOŽKA JE VSTUPNOU BRÁNOU VÍRUSOM

Pri holení dochádza k poškodeniu krytu kože. Koža nie je ucelená, je zraniteľná a nie je odolná voči vonkajším nebezpečenstvám. Do raniek, ktoré po holení vznikajú, sa ľahko implantujú baktérie a vírusy. Exisuje ich asi 200 druhov HPV vírusov, z čoho je 50 genitálnych a 10 dokonca nádorových. Presne tak, pochopili ste to správne – okrem samotného vírusu vám v rane môže vzniknúť nádor.

Musíme byť opatrní, pretože vírusy nevidíme. Vidíme len ich následky vo forme kondylómov, bradavičatých výrastkov v postihnutej oblasti. Obyčajne sa vyskytujú v okolí mužských aj ženských genitálií. Sú spôsobené ľudským papilomavírusom, známejším pod skratkou HPV. Vírusom HPV je nakazených vyše 80 percent populácie. Jeho zákernosť spočíva v tom, že prenášačmi môžu byť ľudia, ktorí nemajú žiadne viditeľné stopy po infikovaní. Môže sa to diať vďaka tomu, že majú silný imunitný systém. No to však nemusí platiť pre ich sexuálnych partnerov. Preto sa vírus HPV tak ľahko a rýchlo šíri.

AKO SA INFIKOVANIE VÍRUSOM PREJAVUJE A ČO SPOSOBUJE?

Ochorenie sa spočiatku neprejavuje žiadnymi príznakmi, rozvíja sa postupne. Vývoj, od infikovania k nádoru, môže trvať aj niekoľko rokov. Konkrétne typy HPV vírusov môžu spôsobiť prednádorové a následne nádorové zmeny krčka maternice, vulvy, penisu, vagíny, anusu, ústnej dutiny, oblasti hlavy, krku. HPV vírusy sú zodpovedné za 99% karcinómov krčka maternice, 85% karcinómov análu, 50% karcinómov vagíny a ohanbia, ale aj karcinómov dýchacieho a zažívacieho traktu.

DÁ SA PRED VÍRUSMI BRÁNIŤ?

Najmodernejšou možnosťou prevencie proti HPV je očkovanie. Očkovacia vakcína posilní imunitu proti HPV vírusom. A hoci aj neobsiahne všetky druhy HPV, existuje hypotéza, že na základe tohto očkovania dochádza tak, ako pri iných druhoch vakcín, ku skríženej imunizácii. Čo v podstate znamená, že pri podaní tejto vakcíny dokáže organizmus zareagovať aj voči iným HPV vírusom.

KAM SA OBRÁTIŤ V PRÍPADE ZÁUJMU O OČKOVANIE PROTI HPV?

Vakcinácia proti HPV patrí u detí do 18 roku života do rúk pediatrov resp. gynekológov, po 18 roku života spadá vakcinácia do rúk urológa a gynekológa resp iného špecialistu. V prípade otázok alebo záujmu o očkovanie sa neváhajte obrátiť na našu ambulanciu Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava. Kontaktovať nás môžete mailom (info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601.

7 JEDNODUCHÝCH TIPOV AKO SPRÁVNE HOLIŤ INTÍMNE PARTIE

V uplynulých rokoch narástol počet ľudí infikovaných vírusom HPV. Príčinou môže byť aj časté, nesprávne holenie. Pri holení v oblasti genitálií totiž dochádza k narušeniu kože. Vzniknuté trhlinky a drobné ranky sa tak stávajú vstupnou bránou pre vírus. Mám mnoho pacientov, ktorí touto cestou získali ochorenie, ktoré predtým nemali, či nebolo viditeľné. Po holení, porarení a infikovaní u nich o pár týždňov vznikli bradavičaté výrastky. Preto sa v tejto súvislosti hodí pár rád, ako a kedy holiť, aby sme eliminovali hroziace riziká.

  • 1

    POUŽÍVAJTE PENU NA HOLENIE

    Pri holení „nasucho“, teda bez peny na holenie, vystavujeme pokožku vysokému riziku podráždenia. Pokožka môže sčervenať, začať svrbieť, až páliť. A to dokonca aj niekoľko dní. Pena na holenie chĺpky zmäkčí, zvlhčí pokožku a uľahčí sklz čepele žiletky po pokožke.

  • 2

    ČASTO MEŇTE ŽILETKY

    Je to podobné ako so zubnými kefkami. Tak ako na kefke, aj na žiletke sa držia baktérie. Navyše, vplyvom vlhkosti čepeľ žiletky koroduje. Aj malý kúsok hrdze na žiletke, môže spôsobiť veľké zdravotné problémy. Takú žiletku ihneď vyhoďte. Vo všeobecnosti odborníci radia meniť žiletky po 10 holeniach.

  • 3

    POUŽÍVAJTE ZÁSADNE LEN SVOJU ŽILETKU

    Vždy používajte len svoju žiletku a nikdy ju nikomu nepožičiavajte. O to viac, ak si ňou holíte inímne partie.

  • 4

    HOĽTE SA VEČER

    S holením nezačnite okamžite po vstupe do sprchy. Počkajte niekoľko minút. Chĺpky pri kontakte s vodou zmäknú, vďaka čomu sa zminimalizuje podráždenie pri holení. Navyše, počas noci má pokožka čas sceliť sa a zregenerovať.

  • 5

    PO HOLENÍ KOŽU OŠETRITE

    Pri holení dochádza k poškodeniu krytu kože. Kože nie je ucelená, a teda nie je odolná voči vonkajším nebezpečenstvám. Do raniek môžu vniknúť baktérie či vírusy. Niektoré z nich môžu predstavovať významné zdravotné riziká. Preto je potrebné kožu po holení správne ošetriť. Ranky vydezinfikujeme dezinfekčným alebo antiseptickým prípravkom. Ak rana krváca, krvácanie zastavíme zatlačením sterilnej gázy namočenej v dezinfekčnom alebo antiseptickom prípravku. A pamätajte, rany sa lepšie hoja „na vzduchu“, ako prelepené rýchloobväzom.

  • 6

    PO HOLENÍ NECHOĎTE DO BAZÉNA

    Pozorní by sme mali byť pri návšteve spoločných zariadení, ako sú bazény či vírivky. Od holenia po kontakt s vodou, by malo uplynúť minimálne 20 až 24 hodín, aby sa pokožka stihla zaceliť.

  • 7

    ZACHOVAJTE ČASOVÝ ODSTUP MEDZI HOLENÍM A POHLAVNÝM STYKOM

    Medzi holením a pohlavným stykom (orálny, análny, vaginálny), by sme taktiež mali zachovať istý časový rozostup. Drobné ranky, ktoré môžu pri holení na koži vzniknúť, sa stávajú vstupnou bránou pre vírus. Dôležité je podotknúť, že okrem genitálií sa HPV môže usadiť aj na prstoch či uzdičke jazyka. Odťial sa formou manuálneho či orálneho sexuálneho uspokojenia šíri ďalej.

SPRAVTE SI TEST ZDARMA

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

MUDr. Jozef Dubravický, MPH

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že