Nepríjemnú situáciu s núteným zadržiavaním moču zažil už každý z nás. Napríklad v dôsledku pracovnejzaneprázdnenosti; pri dlhej ceste autobusom; v dopravnej zápche a pod. Ak sa to však nestáva sporadicky, ale moč zadržiavame úmyselne dlhodobo, hrozia nám závažné zdravotné riziká. Napísal som pre vás tento článok omočovommechúre, pretože nikdy neviete, kedy sa vám tieto informácie zídu.
AKÝ OBJEM MÁ MOČOVÝ MECHÚR?
Močový mechúr je svalový vak, ktorý u mužov aj u žien plní funkciu zhromažďovača odpadových látok vylúčených z obličiek. U mužov má močový mechúr súvislosť aj s prostatou, ktorá sa nachádza v jeho spodnej časti, a ktorej zväčšenie sa prejaví tým, že na močový mechúr vzniká tlak.
Objem močového mechúra nemáme všetci rovnaký. Ovplyvňuje ho pohlavie, vek, ale aj stupeň jeho naplnenia. Bežný objemmočového mechúra sa pohybuje v rozmedzí 250 – 300 cm3. To nám umožňuje ísť na toaletu asi 7- 8 krát denne. Rozťahovanie sliznice ho dokáže v niektorých prípadoch zväčšiť až do veľkosti 1 500 cm3. To je skutočne úctyhodnéčíslo, však?
ČO VÁM HROZÍ, AK DOBROVOĽNE ZADRŽIAVATE MOČ?
Časté zadržiavanie moču je nezdravé. Môže mať za následok postupné ochabovanie v tejto oblasti, a s tým spojený samovoľný únik moču, tzv. inkontinenciu.
Zadržaný moč vytvára ideálne podmienky pre množenie baktérií a vznik rôznych infekcií. V dôsledku toho vzniknutý zápal močového mechúra, by bol ten „lepší“ prípad zdravotnej komplikácie.
Vysoký obsah minerálov v zadržanej močovine môže spôsobiť vytvorenie močových kameňov.
Vážnou komplikáciou je otrava krvi. Tá môže nastať v prípade, že sa moč so zápalom či infekciou spätne vracia z mechúra do obličiek. Nehovoriac o riziku ich zlyhania.
Chronický stav môže viesť k akútnej retencii, ktorá sa prejavuje silnou bolesťou v podbrušku.
ČO V PRÍPADE NEDOBROVOĽNÉHO ZADRŽIAVANIA MOČU?
Ak z nejakého dôvodu moč neodteká a zostáva nahromadený v niektorej časti močového traktu, hovoríme o nedobrovoľnom zadržiavaní, teda retencii. Pacient sa napriek silnému nutkaniu nedokáže spontánne, či úplne vymočiť. Trpia ňou ľudia s infekčnými a chronickými zápalmi močového ústrojenstva, tehotné ženy, muži so zväčšenou prostatou, onkologickí pacienti, ľudia trpiaci neurologickými problémami a pod. Retencia je poväčšine zapríčinená zrastami v močových cestách, močovými kameňmi, zrazeninami, zúženou močovou trubicou i nádormi. Nádor však nemusí byť len príčinou, ale aj dôsledkom.
Hematúria t.j. prítomnosť krvi v moči môže, hlavne u fajčiarov, signalizovať rakovinu močového mechúra. Bezbolestné vyšetrenie moču v rámci cytologického vyšetrenia, môže toto závažné ochorenie potvrdiť resp vyvrátiť.
ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM
Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.
NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.
MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC
Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.