Prostatitída

Čo znamená prostatitída?

Prostatitída je zápal prostaty, ktorý častokrát býva výsledkom bakteriálnej infekcie, no môže byť aj nebakteriálneho pôvodu. Častejšie ide o zápal neinfekčného pôvodu ako výsledok hormonálnej nerovnováhy, alebo je psychického pôvodu (dlhodobé či nadmerné vystavenie stresu). Prejavuje sa dyzúriou (bolestivým močením), bolesťou panvy alebo bolesťou perinea (t.j. hrádza – oblasť medzi konečníkom a pohlavným orgánom). Nie je nezvyčajné, ak sa u pacienta vyskytne horúčka alebo triaška. Pacienti môžu pociťovať nutkanie na močenie, časté močenie alebo noktúriu (opakované močenie v noci) a v závažných prípadoch aj akútnu retenciu moču. Chronické formy môžu viesť k pretrvávajúcemu nepohodliu až k sexuálnej dysfunkcii, vrátane bolestivej ejakulácie. Prostatitída môže postihnúť mužov všetkých vekových skupín, ale častejšie sa vyskytuje u jedincov vo veku 30 až 50 rokov. Vo všeobecnosti prevláda alibistický názor, že ak nepociťujeme problémy urologického charakteru, sme automaticky zdraví. To však dokáže potvrdiť alebo vyvrátiť len preventívna prehliadka u špecialistu. Preventívna urologická prehliadka dokáže odhaliť ochorenia prostaty, diagnostikovať ich a určiť vhodnú stratégiu liečby. Preventívnu prehliadku odporúčame absolvovať minimálne raz za tri roky po 40 roku života muža. V prípade ťažkostí je namieste vyhľadať urológa čo najskôr.

Ako prebieha vyšetrenie pri podozrení na prostatitídu?

Vyšetrenie pri podozrení na ochorenie prostaty začína podrobnou anamnézou so zameraním na problémy spojené s močením, sexuálne funkcie a akúkoľvek relevantnú rodinnú anamnézu spojenú s ochorením prostaty. Ďalší postup vyšetrenia zahŕňa digitálnu rektálnu skúšku (DRE), pri ktorej urológ prehmatá prostatu cez rektálnu stenu, aby posúdil jej veľkosť, konzistenciu a prítomnosť uzlín alebo citlivosť. Laboratórne testy môžu zahŕňať hladiny prostatického špecifického antigénu (PSA) v sére na skríning malignity alebo zápalu. Zobrazovacie štúdie, ako je transrektálny ultrazvuk (TRUS) alebo zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI), sa môžu použiť na ďalšie vyhodnotenie veľkosti, štruktúry prostaty a akýchkoľvek abnormálnych nálezov. Urológ môže pacienta odporučiť na biopsiu prostaty, a to v prípade podozrenia na karcinóm prostaty či chronickú prostatitídu.

Objednajte sa

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC

MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Vedeli ste, že