Bolia vás obličky?
Obličky zastávajú v ľudskom tele niekoľko dôležitých funkcií. Ide najmä o prečisťovanie (filtrovanie) krvi, odstraňovanie odpadových látok a prebytočnej tekutiny močom, ale aj regulovanie krvného tlaku, správne fungovanie metabolizmu a krvotvorby. Ochorenia a problémy obličiek postihujú deti, ženy aj mužov v každom veku a (najmä) kvôli dietetickým faktorom majú vo svete stúpajúcu tendenciu. Vyšetriť obličky sa odporúča tým, ktorí trpia príznakmi ako sú napríklad bolesti v dolnej časti chrbta a v bokoch, pretrvávajúci edém/opuch, hypertenzia, hematúria alebo nevysvetliteľná únava, tmavý moč, ako aj pre tých, ktorí majú v rodinnej anamnéze ochorenia obličiek. (V nižšie uvedených článkoch sa téme „Obličky“ venujeme intenzívnejšie.) Vyšetrenie býva odporúčané aj pacientom s chronickými stavmi, ako je diabetes mellitus alebo systémový lupus erythematosus, ktoré môžu predisponovať k nefropatii. Ťažkosti s diagnostikou môžu vzniknúť v dôsledku asymptomatickej povahy počiatočného štádia ochorenia obličiek, preto je u rizikových skupín obyvateľstva nevyhnutný pravidelný skríning. Symptómy, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť, zahŕňajú oligúriu, proteinúriu a nerovnováhu elektrolytov, ktoré môžu viesť k závažnejším komplikáciám, ak sa neliečia. Z častých ochorení obličiek môžeme spomenúť zápalové aj nezápalové ochorenia obličiek, obličkové kamene, renálnu koliku, pyelonefritídu, glomerulonefritídu, ischemickú nefropatiu, polycystické obličky.
Včasná detekcia a liečba sú životne dôležité, aby sa zabránilo progresii do chronického ochorenia obličiek alebo konečného štádia zlyhania obličiek.
Ako prebieha vyšetrenie obličiek?
Vyšetrenie obličiek začína dôkladnou anamnézou a fyzickým vyšetrením so zameraním na rizikové faktory a symptómy. Pacienti môžu očakávať, že poskytnú vzorky moču a krvi, ktoré sa analyzujú na markery, ako je kreatinín, dusík močoviny v krvi (BUN), elektrolyty a proteinúria. Zobrazovacie štúdie, ako je ultrazvuk obličiek alebo CT vyšetrenie, sa môžu vykonať na vizualizáciu obličiek a detekciu štrukturálnych abnormalít. V niektorých prípadoch môže byť potrebná biopsia obličky, pri ktorej sa odoberie malá vzorka tkaniva na histopatologické vyšetrenie. Celý proces je navrhnutý tak, aby zhodnotil funkciu obličiek, identifikoval potenciálne poškodenie a usmernil vhodnú liečbu.
Viac k tejto téme:
ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOM
Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na info@urocentrum.sk alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum - Bratislava, s.r.o., Vajnorská 40, 832 63 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.
NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.
MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC
Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.