Močový mechúr je svalnatý vak, ktorý pomáha eliminovať moč. Má dve úlohy: uskladňovaciu a vyprázdňovaciu; čo nám umožňuje ísť na toaletu asi 7- 8 krát denne. Močový mechúr je citlivý na chemické látky, toxíny a infekcie, ktoré môžu zapríčiniť zápal (cystitída) alebo rakovinu.
Výstražné príznaky, ktoré nás môžu upozorniť na problém s močovým mechúrom, zahŕňajú:
Vo všeobecnosti problémy s močovým mechúrom sú nepríjemné a ľudia sa snažia vyrovnať so svojimi problémami. Ak sa však tieto príznaky stanú obťažujúcim alebo trápnymi, môžeme pomôcť zlepšiť situáciu. Je dôležité, aby neboli ignorované nové príznaky, ktoré môžu súvisieť s vážnejšími problémami, ako sú rakovina a infekcie močových ciest.
Cystitída je zápal močového mechúra, zvyčajne spôsobený infekciou močového mechúra. Je to bežne spôsobené typom infekcie močových ciest (UTI), najmä u žien, a je zvyčajne viac než obťažovanie, než dôvod na vážne obavy. Mierne prípady sa často zlepšia sami o niekoľko dní.
Niektorí ľudia však častokrát zaznamenávajú epizódy cystitíd a môžu potrebovať pravidelnú alebo dlhodobú liečbu.
Existuje tiež šanca, že v niektorých prípadoch môže cystitída viesť k vážnejšej infekcii obličiek, preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak sa vaše príznaky nezlepšia. V niektorých prípadoch môže byť zápal spôsobený inou príčinou alebo maskovaním vážnejšieho základného problému.
Cystitída postihuje ľudí oboch pohlaví a všetkých vekových skupín. Je to bežnejšia u žien ako mužov, pretože ženy majú kratšie močové rúry
Približne 80% všetkých infekcií močových ciest (UTI) je spôsobených baktériami z čriev, ktoré sa dostávajú do močových ciest.
Väčšina týchto baktérií je súčasťou črevnej flóry u zdravých, ale keď vstúpia do sterilného priestoru v močovej trubici a močovom mechúri, môžu spôsobiť infekciu.
Nasledujúce sú bežné znaky a symptómy cystitídy:
Rizikové faktory zahŕňajú:
Sexuálna aktivita: Sexuálne aktívne ženy majú vyššie riziko vstupu baktérií cez močovú rúru.
Použitie tampónu: Pri vkladaní tampónu existuje malé riziko vniknutia baktérií cez močovú rúru.
Vkladanie, výmena alebo dlhodobé používanie močového katétra: Existuje šanca, že katéter bude niesť baktérie pozdĺž močového traktu.
Pesar: U žien, ktoré používajú membránu so spermicídmi, existuje vyššia incidencia cystitídy v porovnaní s sexuálne aktívnymi ženami, ktoré ju nepoužívaju
Plný močový mechúr: Ak sa močový mechúr úplne nevyprázdni, vytvára prostredie pre množenie baktérií. To je pomerne časté medzi tehotnými ženami alebo mužmi, ktorých prostaty sú zväčšené.
Klesajúca hladina estrogénu: Počas menopauzy hladiny estrogénu klesnú a výstelka ženskej uretry sa ztenšuje. Čím je sliznica tenšia tým väčšia je pravdepodobnosť infekcie a poškodenia. Po menopauze je riziko vyššie.
Pohlavie: Ústie močovej rúry žien je bližšie ku konečníku ako u mužov takže existuje väčšie riziko vzniku baktérií z čriev, ktoré vstupujú do močovej trubice.
Zníženie hlienu: Počas menopauzy produkujú ženy vo vaginálnej oblasti menej hlienu. Tento hlien normálne pôsobí ako ochranná vrstva proti baktériám.
Rádioterapia: Poškodenie močového mechúra môže spôsobiť oneskorenú radiačnú cystitídu.
Diagnostika:
Vyšetrenie moču . Test moču bude buď odoslaný do laboratória na klutivačné vyšetrenie alebo lekár môže použiť testovacie prúžky v ambulancii. Väčšina
lekárov tiež ponúkne test na pohlavne prenosnú infekciu (STI). STI majú často podobné príznaky ako cystitída.
Pacienti, ktorí pravidelne dostávajú cystitídu, môžu potrebovať ďalšie testy. To by mohlo zahŕňať ultrazvukové vyšetrenie, röntgenové vyšetrenie alebo cystoskopiu močového mechúra pomocou optickej kamery.
Liečba:
Cystitídy sa môžu liečiť antibiotikami.
Väčšina prípadov miernej cystitídy sa vyrieši počas niekoľkých dní. Každá cystitída, ktorá trvá dlhšie ako 4 dni, sa musí prekonzultovať s lekárom.
Lekári môžu predpísať 3-dňový alebo 7 až 10-denné antibiotiká v závislosti od pacienta. To by malo začať zmierňovať symptómy v priebehu jedného dňa.
Ak sa symptómy po užití antibiotík nezlepšia, pacient by sa mal vrátiť k lekárovi.
Antibiotiká bežne používané na bakteriálnu cystitídu sú nitrofurantoín, trimetoprim-sulfametoxazol, amoxicilín, cefalosporíny, ciprofloxacín a levofloxacín.
Viac ako polovica (54%) prípadov rakoviny močového mechúra je diagnostikovaná u ľudí vo veku 75 rokov a viac.
Väčšina prípadov rakoviny močového mechúra je diagnostikovaná v počiatočnom štádiu.
42% prípadov rakoviny močového mechúra je možné predchádzať.
Príznaky rakoviny močového mechúra môžu zahŕňať:
Príčiny rakoviny močového mechúra zahŕňajú:
Fajčenie a iné využitie tabaku
Vystavenie chemikáliám, najmä pri práci, ktorá vyžaduje vystavenie chemikáliám
Expozícia v minulosti
Chronické podráždenie močového mechúra
Parazitárne infekcie, najmä u ľudí, ktorí prichádzajú z určitých oblastí mimo územia Slovenskej republiky
Niektoré druhy rakoviny močového mechúra zahŕňajú viac ako jeden typ bunky.
Rakovina močového mechúra je rozdelená do 2 hlavných skupín: invazívna invázia než svalová (NMIBC) alebo povrchová rakovina a svalová invazívna (MIBC). Možnosti liečby sa viažu na množstvo faktorov:
Pre rakoviny s nižším rizikom rakoviny sa môže často dosiahnuť lokálna resekcia a pravidelné kontroly (sledovanie). Vyššie rizikové typy rakoviny majú tendenciu liečiť sa agresívnejšie buď pomocou techník uchovávania močového mechúra (napríklad intravezikálny BCG alebo rádioterapia) alebo chirurgického odstránenia močového mechúra a lymfatických uzlín, ktoré sa nazývajú radikálna cystektómia. Ak je močový mechúr odstránený, bude potrebné odvádzať moč do vrecka na brušnej stene (urostómová alebo ileálna kanálika) alebo alternatívne vytvoriť náhradný močový mechúr.