Močový mechúr

Močový mechúr je svalnatý vak, ktorý pomáha eliminovať moč. Má dve úlohy: uskladňovaciu a vyprázdňovaciu; čo nám umožňuje ísť na toaletu asi 7- 8 krát denne. Močový mechúr je citlivý na chemické látky, toxíny a infekcie, ktoré môžu zapríčiniť zápal (cystitída) alebo rakovinu.

Výstražné príznaky, ktoré nás môžu upozorniť na problém s močovým mechúrom, zahŕňajú:

 • Krv v moči (hematúria)
 • Bolesť v dolnej časti brucha
 • Časté močenie
 • Veľmi silná túžba (nutkanie) ísť na toaletu
 • Inkontinencia (únik moču): pri kašli, kýchnutí, zdvihaní bremien
 • Vôňa moču
 • Vstávanie v noci kvôli močeniu (noktúria)

Vo všeobecnosti problémy s močovým mechúrom sú nepríjemné a ľudia sa snažia vyrovnať so svojimi problémami.  Ak sa však tieto príznaky stanú obťažujúcim alebo trápnymi, môžeme pomôcť zlepšiť situáciu. Je dôležité, aby neboli ignorované nové príznaky, ktoré môžu súvisieť s vážnejšími problémami, ako sú rakovina a infekcie močových ciest.


Zápal močového mechúra (cystitída)

Cystitída je zápal močového mechúra, zvyčajne spôsobený infekciou močového mechúra. Je to bežne spôsobené typom infekcie močových ciest (UTI), najmä u žien, a je zvyčajne viac než obťažovanie, než dôvod na vážne obavy. Mierne prípady sa často zlepšia sami o niekoľko dní.

Niektorí ľudia však častokrát zaznamenávajú epizódy cystitíd a môžu potrebovať pravidelnú alebo dlhodobú liečbu.

Existuje tiež šanca, že v niektorých prípadoch môže cystitída viesť k vážnejšej infekcii obličiek, preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak sa vaše príznaky nezlepšia. V niektorých prípadoch môže byť zápal spôsobený inou príčinou alebo maskovaním vážnejšieho základného problému.

Cystitída postihuje ľudí oboch pohlaví a všetkých vekových skupín. Je to bežnejšia u žien ako mužov, pretože ženy majú kratšie močové rúry

Približne 80% všetkých infekcií močových ciest (UTI) je spôsobených baktériami z čriev, ktoré sa dostávajú do močových ciest.

Väčšina týchto baktérií je súčasťou črevnej flóry u zdravých, ale keď vstúpia do sterilného priestoru v močovej trubici a močovom mechúri, môžu spôsobiť infekciu.

Nasledujúce sú bežné znaky a symptómy cystitídy:

 • stopy krvi v moči
 • tmavý, zakalený alebo zapáchajúci moč
 • bolesť v dolnej brucha
 • pocit pálenia pri močení
 • časté močenie

Rizikové faktory zahŕňajú:

 Sexuálna aktivita: Sexuálne aktívne ženy majú vyššie riziko vstupu baktérií cez močovú rúru.

Použitie tampónu: Pri vkladaní tampónu existuje malé riziko vniknutia baktérií cez močovú rúru.
Vkladanie, výmena alebo dlhodobé používanie močového katétra: Existuje šanca, že katéter bude niesť baktérie pozdĺž močového traktu.
Pesar: U žien, ktoré používajú membránu so spermicídmi, existuje vyššia incidencia cystitídy v porovnaní s sexuálne aktívnymi ženami, ktoré ju         nepoužívaju
Plný močový mechúr: Ak sa močový mechúr úplne nevyprázdni, vytvára prostredie pre množenie baktérií. To je pomerne časté medzi tehotnými     ženami alebo mužmi, ktorých prostaty sú zväčšené.
    Klesajúca hladina estrogénu: Počas menopauzy hladiny estrogénu klesnú a výstelka ženskej uretry sa ztenšuje. Čím je sliznica tenšia tým väčšia je pravdepodobnosť infekcie a poškodenia. Po menopauze je riziko vyššie.
Pohlavie: Ústie močovej rúry žien je bližšie ku konečníku ako u mužov takže existuje väčšie riziko vzniku baktérií z čriev, ktoré vstupujú do močovej trubice.
Zníženie hlienu: Počas menopauzy produkujú ženy vo vaginálnej oblasti menej hlienu. Tento hlien normálne pôsobí ako ochranná vrstva proti baktériám.
Rádioterapia: Poškodenie močového mechúra môže spôsobiť oneskorenú radiačnú cystitídu.

Diagnostika:

 Vyšetrenie moču . Test moču bude buď odoslaný do laboratória na klutivačné vyšetrenie alebo lekár môže použiť testovacie prúžky v ambulancii. Väčšina

lekárov tiež ponúkne test na pohlavne prenosnú infekciu (STI). STI majú často podobné príznaky ako cystitída.

Pacienti, ktorí pravidelne dostávajú cystitídu, môžu potrebovať ďalšie testy. To by mohlo zahŕňať ultrazvukové vyšetrenie, röntgenové vyšetrenie alebo cystoskopiu močového mechúra pomocou optickej kamery.

Liečba:

Cystitídy sa môžu liečiť antibiotikami.

Väčšina prípadov miernej cystitídy sa vyrieši počas niekoľkých dní. Každá cystitída, ktorá trvá dlhšie ako 4 dni, sa musí prekonzultovať s lekárom.

Lekári môžu predpísať 3-dňový alebo 7 až 10-denné antibiotiká v závislosti od pacienta. To by malo začať zmierňovať symptómy v priebehu jedného dňa.

Ak sa symptómy po užití antibiotík nezlepšia, pacient by sa mal vrátiť k lekárovi.

Antibiotiká bežne používané na bakteriálnu cystitídu sú nitrofurantoín, trimetoprim-sulfametoxazol, amoxicilín, cefalosporíny, ciprofloxacín a levofloxacín.

 

Rakovina močového mechúra


Viac ako polovica (54%) prípadov rakoviny močového mechúra je diagnostikovaná u ľudí vo veku 75 rokov a viac.
Väčšina prípadov rakoviny močového mechúra je diagnostikovaná v počiatočnom štádiu.
42% prípadov rakoviny močového mechúra je možné predchádzať.

Príznaky rakoviny močového mechúra môžu zahŕňať:

 • Krv v moči (hematúria) – makroskopická alebo mikroskopická
 • Bolestivé močenie
 • Panvová bolesť
 • Bolesť chrbta
 • Časté močenie


Príčiny rakoviny močového mechúra zahŕňajú:

Fajčenie a iné využitie tabaku
Vystavenie chemikáliám, najmä pri práci, ktorá vyžaduje vystavenie chemikáliám
Expozícia v minulosti
Chronické podráždenie močového mechúra
Parazitárne infekcie, najmä u ľudí, ktorí prichádzajú z určitých oblastí mimo územia Slovenskej republikyFajčenia. Fajčenie cigariet, cigár alebo rúr môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny močového mechúra tým, že spôsobí nahromadenie škodlivých chemikálií v moči.
Narastajúci vek. Riziko rakoviny močového mechúra sa zvyšuje s vekom. Rakovina močového mechúra sa môže vyskytnúť v každom veku, ale zriedkavo sa vyskytuje u ľudí mladších ako 40 rokov.
Rasa. Biely ľudia majú väčšie riziko rakoviny močového mechúra ako ľudia iných ras.
Byť muž. Muži majú väčšiu pravdepodobnosť rakoviny močového mechúra než ženy.
Vystavenie niektorým chemikáliám. Vaše obličky zohrávajú kľúčovú úlohu pri filtrovaní škodlivých chemických látok z krvného riečiska a ich presunom do močového mechúra. Z tohto dôvodu sa predpokladá, že okolie určitých chemikálií môže zvýšiť riziko rakoviny močového mechúra. Chemické látky spojené s rizikom rakoviny močového mechúra zahŕňajú arzén a chemikálie používané pri výrobe farbív, gumy, kože, textílií a náterových látok.
Predchádzajúca liečba rakoviny. Liečba protirakovinovým liekom cyklofosfamidom zvyšuje riziko rakoviny močového mechúra. Ľudia, ktorí dostali radiačnú liečbu zameranú na panvu na predchádzajúcu rakovinu, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny močového mechúra.
Chronický zápal močového mechúra. Chronické alebo opakované infekcie moču alebo zápaly (cystitída), ktoré sa môžu vyskytnúť pri dlhodobom používaní močového katétra, môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny močového mechúra. V niektorých oblastiach sveta je karcinóm dlaždicových buniek spojený s chronickým zápalom močového mechúra spôsobeným parazitickou infekciou známy ako schistosomóza.
Osobná alebo rodinná anamnéza rakoviny. Ak ste mali rakovinu močového mechúra, je väčšia pravdepodobnosť, že ju znova získate. Ak má jeden z vašich prvotriednych príbuzných – rodič, súrodenec alebo dieťa – má v minulosti rakovinu močového mechúra, môžete mať zvýšené riziko ochorenia, aj keď je to zriedkavé pri rakovine močového mechúra v rodinách. Rodinná anamnéza dedičnej nepolypóznej kolorektálnej rakoviny, tiež nazývanej Lynchov syndróm, c


Typy rakoviny močového mechúra zahŕňajú:
Urotheliový karcinóm. Urotelický karcinóm, skôr nazývaný prechodný bunkový karcinóm, sa vyskytuje v bunkách, ktoré línia vnútra močového mechúra. Urotelické bunky sa rozširujú, keď je váš močový mechúr plný a zmršťuje sa, keď je močový mechúr prázdny. Tieto rovnaké bunky línia vnútra močovodov a močovej trubice a na týchto miestach sa môžu vytvoriť aj nádory. Urotelický karcinóm je najbežnejší typ rakoviny močového mechúra v Spojených štátoch.
Spinocelulárny karcinóm. Karcinóm spinocelulárnych buniek je spojený s chronickým podráždením močového mechúra, napríklad infekciou alebo dlhodobým používaním močového katétra. Rakovina močového mechúra je zriedkavá v Spojených štátoch. Je to častejšie v častiach sveta, kde je určitá parazitická infekcia (schistosomóza) bežnou príčinou infekcií močového mechúra.
Adenokarcinóm. Adenokarcinóm začína v bunkách, ktoré tvoria hlienné sekrécie v močovom mechúri. Adenokarcinóm močového mechúra je v Spojených štátoch zriedkavý.

Niektoré druhy rakoviny močového mechúra zahŕňajú viac ako jeden typ bunky.

 

 

 

 

Rakovina močového mechúra je  rozdelená do 2 hlavných skupín: invazívna invázia než svalová (NMIBC) alebo povrchová rakovina a svalová invazívna (MIBC). Možnosti liečby sa viažu na množstvo faktorov:

 

Pre rakoviny s nižším rizikom rakoviny sa môže často dosiahnuť lokálna resekcia a pravidelné kontroly (sledovanie). Vyššie rizikové typy rakoviny majú tendenciu liečiť sa agresívnejšie buď pomocou techník uchovávania močového mechúra (napríklad intravezikálny BCG alebo rádioterapia) alebo chirurgického odstránenia močového mechúra a lymfatických uzlín, ktoré sa nazývajú radikálna cystektómia. Ak je močový mechúr odstránený, bude potrebné odvádzať moč do vrecka na brušnej stene (urostómová alebo ileálna kanálika) alebo alternatívne vytvoriť náhradný močový mechúr.