9 tipov urológa, ako predchádzať zápalom močových ciest

Infekcie močových ciest sú druhým najčastejším infekčným ochorením. Zvyčajne sú spôsobené baktériami, ktoré môžu prenikať do močových ciest z konečníka alebo sú zanesené pri pohlavnom styku od partnera. V tejto skupine ochorení je veľmi častým najmä zápal močového mechúra, tzv. cystitída. Postihuje ľudí oboch pohlaví a všetkých vekových skupín. Je bežnejšia u žien ako mužov, pretože ženy majú kratšiu močovú rúru. Ženská močová rúra má asi 4 cm, mužská je dlhšia, má dĺžku 15 až 20 cm.

Približne 80% všetkých infekcií močových ciest (UTI) je spôsobených baktériami z čriev, ktoré sa dostávajú do močových ciest.Väčšina týchto baktérií je súčasťou zdravej črevnej flóry, ale keď vstúpia do sterilného priestoru v močovej trubici a močovom mechúri, môžu spôsobiť infekciu.

Aké sú príznaky zápalu močových ciest?

  • časté nutkanie na močenie
  • vymočenie len malého množstva moču
  • pálenie, rezanie, bolesť pri močení
  • krv v moči
  • kalný, zapáchajúci moč

Predchádzajte zápalom močových ciest. Urológ odporúča 9 tipov pre každodenný život

1

Nikdy nezadržiavajte moč. Zadržaný moč vytvára ideálne podmienky pre množenie baktérií a vznik rôznych infekcií.

2

V intímnej oblasti nepoužívajte parfumovanú kozmetiku, mydlá, gély, lubrikanty, ani parfumovaný toaletný papier, vložky či tampóny. Na intímnu hygienu používajte špeciálne neparfumované prípravky s kyslým pH.

3

Z jedálnička vynechajte čokoládu najmä v prípade, ak ste po jej konzumácii zaregistrovali zhoršenie stavu.

4

Pravidelne užívajte s jedlom aj probiotické baktérie. Vítaná je aj vaginálna aplikácia probiotík, ktorá znižuje pravdepodobnosť vzniku močovej infekcie.

5

Dôsledne dodržujte správny spôsob hygieny. Utierajte sa smerom ku konečníku. Nie naopak.

6

Doprajte si pravidelný prístun tekutín, najlepšie nesladených a nemliečnych nápojov.

7

„Vyvetrajte“. Ak vám to okolnosti dovoľujú, choďte čo najčastejšie tzv. „naostro“. Ak spodné prádlo musíte mať, vyberaje kvalitné bavlnené. Vyhnite sa nohavičkám strihu tanga.

8

Prehodnoťte svoje sexuálne praktiky (striedanie análneho a vaginálneho styku počas jedného aktu) a hygienu pri nich, resp. po nich.

9

Vyhnite sa bazénom s chlórovanou vodou. Chlór totiž oslabuje lokálnu obranyschopnosť sliznice močových ciest.

V prípade, že pozorujete príznaky zápalu močových ciest, neodkladajte návštevu urologickej ambulancie, kde vám bude odobratá vzorka moču na jeho vyšetrenie priamo v ambulancii. Vzorka moču vám môže byť odobratá aj do sterilnej skúmavky, v ktorej sa posiela na laboratórne vyšetrenie. To zistí, prípadne vylúči, prítomnosť konkrétnej baktérie spôsobujúcej zápal a nasadí sa vhodná liečba.

ZVERTE SA DO RÚK ODBORNÍKOV

Ak máte otázky, obavy, alebo si chcete rezervovať termín na vyšetrenie, kontaktujte nás mailom na urocentrumbratislava@gmail.com, alebo telefonicky, na čísle 0904 890 601. Radi vás uvítame v našej ambulancii Urocentrum – Bratislava s.r.o.,Vajnorská 40, 83103 Bratislava, kde pohodlne zaparkujete priamo pred budovou polikliniky. Pacientov objednávame na presný čas, pričom sms a telefonické predvolávanie na vyšetrenie je samozrejmosťou.

NEMAJTE OBAVY, ZAČNIME VECI RIEŠIŤ.

About the author

Urológ, andrológ a sexuológ MUDr. Jozef Dubravický (48) študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum – Bratislava s.r.o.

Related Posts